Spálňa v obývačke

Spálňa v obývačke?

Takto dosiahnete elegantné riešenie

Hoci mnohí očakávali, že v dôsledku korona-krízy sa ceny na trhu realít vydajú smerom dole, v zásade sa nič nezmenilo. Ak áno, tak ceny nehnuteľností skôr ešte – prekvapivo – stúpli. I to je dôvod, prečo sa čoraz viac mladých rodín či párov rozhoduje pre kúpu menšieho bytu. To prináša mnoho výziev, jednou z najväčších je: ako využiť priestor skutočne efektívne. A jedným z riešení je spojiť obývačku a spálňu do jednej miestnosti. Ako však dosiahnuť príjemnú intímnosť a to, aby sa návštevy u vás necítili ako v spálni?

Rozkladací gauč

Najjednoduchšie, najintuitívnejšie, najlacnejšie, no nie veľmi pohodlné riešenie. Používať gauč na sedenie i na spanie je cenovo i priestorovo veľmi efektívny krok, problém však môže nastať pri dlhodobom používaní. Rozkladacie gauče nedisponujú práve najkvalitnejšími matracmi, skôr sú vyrábané ako dočasné riešenie – na dve, tri noci pre návštevu. Ak sa však rozhodnete pre tento krok, odporúčame vybrať rozkladaciu pohovku s čo najkvalitnejšími matracmi a tiež so správnymi rozmermi. Štandardné rozmery manželskej postele sú 180 x 200 cm, pri dlhodobom používaní s partnerom by ste tieto čísla nemali podliezať.

Rozkladací gauč

Sklopná posteľ

Trh s nábytkom myslí aj na priestorovo limitované domácnosti, a tak ponúka sklopné postele. Zväčša sú umiestnené v skrini, ktorej vnútorná časť disponuje i poličkami. Rovnako efektívne býva tiež vyhotovenie nôh postele: slúžia ako podpora roštu, no keď je postele sklopená v skrini, využívať ich môžete ako poličku. Ak medzi dostupnými modelmi nenájdete kúsok, ktorý vám vyhovuje – prevedením alebo rozmerovo – môžete siahnuť po nákladnejšom riešení a nechať si vyrobiť sklopnú posteľ na mieru. Výhodou tohto riešenia v porovnaní s rozkladacím gaučom je, že získate kvalitný rošt, na ktorý si môžete vybrať matrac podľa svojich preferencií.

Pódium so zabudovanou posteľou

Ďalším šikovným, no cenovo náročnejším riešením je vytvorenie akéhosi pódia v rohu miestnosti. Jeho vrchnú časť môžete využiť napríklad na umiestnenie pracovného stola či pohovky a v spodnej časti bude umiestnená zásuvná posteľ. Nevýhodou sú vyššie náklady, zároveň však ide o kúsok nábytku, ktorý je originálny a vizuálne dokáže obývačku posunúť na vyšší level. Opačným riešením môže byť zostavenie postele na „stračích nôžkach“. Hore bude samozrejme matrac a pod konštrukciou môže byť napríklad pracovný stôl, gauč či relaxačná zóna. Po tomto riešení je najlepšie siahnuť v starších nehnuteľnostiach, resp. bytoch s vysokými stropmi. Vyhnete sa tak pocitu stiesnenosti.

Optické rozdelenie spálne a obývačky

Existuje mnoho efektívnych a zároveň vizuálne atraktívnych riešení, ako opticky rozdeliť miestnosť na obývaciu a spaciu časť. V prípade, že disponujete väčšou izbou, môžete ju rozdeliť prakticky na dve – menší kus s pohodlnou posteľou od zvyšku dokážete oddeliť veľkorysými poličkami. Ak máte dobrý rozpočet, pokojne si na mieru môžete z dreva vyrobiť poličky, ktoré spoločne so zásuvnými dverami vytvoria akúsi komorovú spálňu. Ďalším riešením je oddeliť posteľ napríklad luxferovou stenou, vďaka ktorej miestnosť nebude vyzerať preplnená a nezabráni ani prirodzenému šíreniu svetla. Alebo potom sú to cenovo veľmi dostupné oddeľovacie priečky, ako záves či paraván, okolo ktorého umiestnite svoje izbovky.

Tempo tip: Ak ste sa rozhodli pre vyklápaciu posteľ či rozkladací gauč, s veľkou pravdepodobnosťou vás na konci dňa bude čakať presúvanie nábytku – príručný stolík, konferenčný stolík, taburetka, stoličky. Aby ste zbytočne nehrmotali a nezaťažovali svoje už tak dosť unavené telo, myslite na to dopredu – pri hľadaní nábytku si zvoľte kúsky, s ktorými bude jednoduché manipulovať. Či už budú mať kolieska, šikovnú konštrukciu, alebo budú vyrobené z ľahkého materiálu, nechávame na vás, váš rozpočet a najmä vkus.

Optické rozdelenie spálne a obývačky
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Všetko, čo potrebujete vedieť o separovaní
Všetko, čo potrebujete vedieť o separovaní