tipy na krajší život

Spomaľte, hľadajte dobro, užívajte si pokoj

Zbúrajte 5 mýtov, ktoré vám kazia život

Aj malé zmeny dokážu priniesť výrazné zlepšenie života. Ak máte chuť posunúť seba, svoje okolie, spoločnosť, poďte s nami zbúrať týchto 5 mýtov.

 

 

Všetko treba hneď

Hojne využívaná komunikačná ASAP znamená „as soon as possible“, teda „čo najskôr, ako sa dá“. Slováci to vyšperkovali k dokonalosti a radi používajú: „Už včera bolo neskoro.“ S týmito slovami nám chodia maily, SMS-ky či dokonca pracovné správy na súkromny facebookový profil. Pokojne aj o pol desiatej večer. Vďaka tomu sme pod neustálym časovým stresom, naháňajú nás nadriadení, kamaráti, deti, každý chce všetko hneď a sústredí sa iba na rýchlosť a na kvalitu už menej, ak vôbec. A tak sa z nás stáva Homo ASAPiens. Nenechajte sa tým strhnúť, keď niečo robíte, hľaďte v prvom rade na kvalitu, na úroveň výsledku a zvoľte si tempo, ktoré vyhovuje vám a nie to, ktoré od vás vyžaduje niekto iný. Ak sa vydáte touto cestou, kvalitnejšie bude nielen to, čo od vás požadujú, ale najmä váš život. Lebo trochu spomaliť a viac si užívať život pomôže celému ľudstvu.

skúste spomaliť

 

 

Trendy sú to najdôležitejšie

Každú chvíľu sa objaví rebríček trendov – oblečenia, áut, telefónov, aplikácií, jedál, čohokoľvek. Celebrity na Instgrame, značky, lifestylové magazíny nám hovoria, čo máme nosiť, čo si máme kupovať, ako sa máme správať. Lebo ak to nebudeme robiť, nebudeme trendy. A kto nie je trendy, na toho sa treba pozerať cez prsty. Kde sa však stratilo pochopenie pre vlastnú cestu, vlastný štýl, vlastný názor, vlastnú individualitu. Skúsme si ceniť viac ľudí, ktorí sa tomu rozhodli vzoprieť a vydali sa proti prúdu nielen kvôli tomu, aby boli „proti“ niečomu, ale preto, lebo to tak cítia. Skúsme robiť aj my veci preto, lebo ich tak cítime a nie preto, lebo sú trendy. Buďte sami sebou, to je najlepší recept k šťastiu.

Buďte sami sebou

 

 

Musíme byť kritickí

Spoločnosť je rozdelená tak, ako nikdy predtým. Je to zásluha aj toho, že si na druhých všímame najmä tie zlé vlastnosti – ten je neporiadny, ona sa na mňa minule škaredo pozrela, ten fajčí inú značku cigariet ako ja. Ale tie dobré vlastnosti a to, čo nás spája už prehliadame. Keby sme to však robili naopak a hľadali v ľuďoch hlavne to dobré, dokázali by sme vytvoriť priateľskejšiu atmosféru – v kancelárii, medzi susedmi, v meste a nakoniec aj v celej spoločnosti. Nikto nie je dokonalý, prečo teda upozorňovať na chyby len preto, aby bolo na ne upozornené? Ak chcete niekoho upozorniť na nedostatok, robte to preto, aby zapracoval na jeho odstránení. Skúsme si na druhých všímať viac to, čo nás spája a vidieť v ľuďoch v prvom rade to pozitívne. Iba tak dokážeme nadviazať medzi sebou priateľskejší vzťah, a prípadne neskôr toho druhého na danú chybu upozorniť. Veď rada od priateľa určite padne na úrodnejšiu pôdu ako od toho, kto iba kritizuje.

 

Stále musíme niečo robiť

Zo všetkých strán sa na nás útočia rôzne stimuly – televízia, telefón, internet, reklamy, rádio. Vždy máme čo robiť, tak prečo by sme chceli byť sami? Iba tak sedieť alebo ležať a rozmýšľať, rozmýšľať o sebe, o dnešnom dni, o deťoch, o pekných momentoch, ktoré sme zažili. Jednoducho byť sám so sebou a spoznávať sa, uvedomovať si svoje silné a slabé stránky, pozrieť sa na veci z iného uhla. Užiť si čas osamote je náročné, keď po ruke máte telefón, ktorý je dnes nekonečným zdrojom zábavy. Nechajte ho v druhej miestnosti, ľahnite si na gauč a nechajte čas plynúť – možno prídete na skvelý podnikateľský nápad, spomeniete si na dobrého kamaráta, s ktorým ste sa dlhé roky nevideli, napadne vám, ako potešiť svojich blízkych. Veď najlepším zdrojom zábavy je vlastný mozog.

útočia na nás rôzne stimuly

 

 

Musíme mať názor na všetko

Informácie sa rútia na nás zo všetkých strán, tento fenomén sa nazýva informačná presýtenosť. Stačí si prečítať nadpis článku a už je z neho expert na danú problematiku a ako bonus si myslí, že jeho názor je ten správny. Kĺžeme po povrchu, no pre dôkladné porozumenie problematiky je nutné ponoriť sa poriadne hlboko. Demokracia nám priniesla možnosť vyjadriť svoj názor slobodne, to však automaticky neznamená, že ho musíme mať na všetko. Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa povedať „neviem sa k tomu vyjadriť, nemám na túto tému názor, potrebujem viac informácií, aby som sa vedel zaujať postoj.“

tipy na krajší život

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ako dokážu moderné technológie zabezpečiť domácnosť
Ako dokážu moderné technológie zabezpečiť domácnosť