Správna starostlivosť o detské vlásky

Správna starostlivosť o detské vlásky

Ako často si ich treba umývať a prečo ich nečesať mokré?

Detské vlásky sú neodolateľné! Či už má váš drobec nezbedné kučierky alebo jemné páperie, určite máte chuť sa ich stále dotýkať. Vyžadujú však aj správnu starostlivosť. Príliš časté umývanie šampónom ich vysušuje, kondicionéry zase zaťažujú, pot, piesok a nečistoty zase dokážu poriadne skomplikovať česanie a vytvoriť u dieťaťa až blok. Aký postup teda zvoliť pri ich ošetrovaní?

Zo začiatku úplne postačí čistá voda, prípadne špeciálny prípravok určený na mliečnu chrastičku, ak ňou dieťa trpí. Ak má vaše dieťa precitlivelú pokožku, lepšie urobíte, ak ho nebudete kúpať každý deň, než aby ste siahali po prípravkoch určených na citlivú pleť na zmiernenie príznakov. Dokonca niektorí odporúčajú deti po pôrode vôbec nekúpať prvých pár dní (umyť iba záhyby a genitál) a nechať dôkladne vstrebať maz, ktorý ich po prirodzenom pôrode pokrýva.

Najmä v letnom období sa aj malé detičky potia. Aby ste sa vyhli pokožke posiatej drobnými červenými vyrážkami, tzv. potničkami, pravidelne ich umývajte v čistej vode a vždy prezlečte do čistého bavlneného oblečenia svetlej farby a bez potlačí. A poďme na vlásky.

Ako umývať bábätkám vlásky?

Síce sú teraz veľmi moderné rôzne vedierka na kúpanie, detičkám v nich komplikovane umyjete vlásky. Preto je vhodné pri menších bábätkách vziať ich jednou rukou pod sprchu (chytiť okolo hrudníčka a popod ramienko) a umyť im hlavu prúdom vody tak, aby voda stekala okolo tváričky kolmo nadol, alebo naopak, využiť vaničku, v ktorej dieťa leží. Ak máte klasickú vaničku bez rôznych výbežkov, môžete do nej napustiť viac vody, aby dieťa prirodzene nadnášala a môžete mu vlásky opláchnuť aj tak.

Keďže bábätká do jedného roka až 18 mesiacov nemajú pevne zrastené kostičky hlavy, v žiadnom prípade im hlavu nešúchajte ani nijak mechanicky nedráždite. Koža je tiež tenučká a náchylná na poranenie. Ak chcete odstrániť nejakú zamotanú nečistotu, vezmite si na pomoc vatovú tyčinku a opatrne ju spomedzi vláskov vytiahnite.

Aký šampón na detské vlásky?

Či už zvolíte hypoalergénny šampón z lekárne alebo prírodný šampón, ani jeden nemusí dieťaťu zapasovať. Vždy preto urobte najskôr malý test, kedy šampón prvýkrát aplikujete na malú plochu za uškom, zmyjete a čakáte 48 hodín na prípadnú reakciu. Až následne šampón používajte, nie však častejšie ako raz do týždňa a pri deťoch do 6 mesiacov sa mu môžete dokonca úplne vyhnúť.

Po umývaní

Po umytí na hlávku opatrne pritláčajte uterák, čím vysajete prebytočnú vodu. Nešúchajte! Vlásky len jemne prečešte detskou kefou s prírodnými štetinami. Nečešte hrebeňom, mohli by ste ich zbytočne ťahať alebo jemné vlásky polámať. Ak potrebujete vlásky rozčesať, počkajte, až kým budú úplne suché, ideálne pred umývaním.

po umytí na hlávku opatrne pritláčajte uterák

0 0 hlasov
Hodnotenie článku