Správne pranie vám pomôže ušetriť vodu

Správne pranie vám pomôže ušetriť vodu

Ako na to?

Ekológia sa stáva čoraz dôležitejšou otázkou, ktorá sa týka celého ľudstva. Už dnes odborníci varujú pred nedostatkom pitnej vody, ako však tomu dokážeme zabrániť? Začať môžete aj od seba – napríklad správnym praním dokážete výrazne znížiť spotrebu vody. Ako na to? Nie je to nič zložité, presvedčte sa sami.

Stavte na najmodernejšie technológie

Keď práčka pred pár rokmi spotrebovala na jedno pranie aj 150 litrov, nebolo to nič výnimočné. Dnes je toto číslo extrémne vysoké – na trhu v súčasnosti nájdeme práčky, ktoré to zvládnu hravo pod 100 litrov, tie najúspornejšie spotrebujú na jedno pranie aj menej ako 20 litrov. Okrem úspory najvzácnejšej tekutiny však s najmodernejšími technológiami prichádza aj úspora elektrickej energie: to je dobrá správa nielen pre životné prostredie, ale aj vašu peňaženku.

Až vtedy, keď je pračka plná

Úplne jednoduchým pravidlom, ktoré dokáže výrazne ušetriť vodu, je prať až vtedy, keď dokážete naplniť bubon. Mnoho ľudí ho však ignoruje – či už kvôli okamžitej potrebe čistej bielizne, alebo nevedomosti. Ak potrebujete mať čistú sukňu na dôležité stretnutie, no bol by to jediný kúsok, ktorý máte na pranie, skúste pobehať po domácnosti a zozbierať aj utierky, uteráky, pyžamo, obliečky či ďalšie časti vášho šatníka.

prať až vtedy, keď dokážete naplniť bubon

Zvoľte správny program

Zvykli sme si na pohodlie a to prenášame aj do prania – používame jeden a ten istý prací program na všetku bieliezeň. Niekedy však stačí aj najšetrnejší program, aby ste z práčky vytiahli dokonalo čisté oblečenie. Ak idete prať iba tričká, ktoré ste používali na bežné nosenie a nie sú extrémne znečistené, nechať ich prať dve hodiny zrejme nemá zmysel. Nebojte sa prispôsobiť prací program typu obelčenia a úrovni jeho znečistenia.

Nosené ≠ špinavé

Samozrejme, ponožky či spodná bieliezeň patria do prania už po prvom nosení, no neplatí to pri všetkých kúskoch vášho šatníka. Napriek tomu si na to mnoho ľudí zvyklo – raz obliecť a do prania – to, že ste mali šaty jedenkrát v práci, neznamená, že musia ísť hneď v ten deň do prania. Ak nepáchnu alebo sa z nich na vás neusmieva škvrna, pokojte ich odložte do skrine a nabudúce si ich oblečte znova. Aj bez prania.

Bielizeň odmočte

Futbalový dres po tréningu, detské tepláky po daždivom dni v parku či montérky po rekonštrukcii bytu. Aký program by ste zvolili? Zrejme ten najdlhší a najnákladnejší na vodu, Poznáke však trik, ako sa mu vyhnúť a ušetriť vodu: napustite si do lavóra teplú vodu, pridajte prací prášok či iný saponát a nechajte bielizeň odmočiť. Potom môžete použiť šetrnejší prací program.

Detská bielizeň na žinke
0 0 hlasov
Hodnotenie článku