Stereotypy pri výchove syna

Stereotypy pri výchove syna

Narodil sa vám chlapec? Na toto sa pripravte

Dôležité je poznamenať, že každé dieťa je iné. Nie všetky dievčatká sú rovnaké, nie všetci chlapci sú rovnakí. Treba myslieť na genetické odlišnosti, rozdiely vo výchove, to, čo sa chlapec narodil ako prvorodený alebo má doma starších súrodencov, či sú to sestry, či bratia, či trávi čas aj s inými, staršími deťmi… Toto všetko sa podpíše na rozdielnosti vo vývoji chlapcov, takže tvrdenia spomínané nižšie nemusia byť pravdivé. A hlavne, treba ich brať s humorom a nadhľadom.

1. Bude mu to trvať dlhšie

Traduje sa, že chlapcom trvá dlhšie (v porovnaní s dievčatami), kým sa naučia chodiť na nočník alebo rozprávať. Časté sú však aj výnimky. „Náš syn sa sám odplienkoval v roku a pol – jednoducho jedno ráno si zmyslel, že nechce plienku a cikal na podlahu. Dokonca vydržal od prvej noci celú noc suchý, nerozumiem tomu – a vraj chlapcom trvá všetko dlhšie. Sestrina dcéra má dva roky a cikať do nočníka sa jej vôbec nechce,“ spomína Anna.

2. Telesné prejavy

Keď váš syn zistí, aké vtipné je prdieť (aj pri stole) alebo grgať nasilu, nebude s tým vedieť prestať. Poučte ho, čo je slušné a čo neslušné, zbytočne však na to neupozorňujte a v žiadnom prípade syna netrestajte. Skôr mu to dokola rozumne vysvetľujte – čokoľvek spojené s telesným vývojom je totiž veľmi citlivou témou u malých detí a pri nevhodnom postoji či reakciách rodičov a okolia môže pokojne skončiť traumou.

3. Bez autíčok to nepôjde

Kým dievčatká sa vedia zahrať prakticky s čímkoľvek, chlapcov prirodzene lákajú hračky dynamické – teda také, ktoré sa hýbu, majú kolieska. Takže ak aj zbožňujete minimalizmus a radi by ste detskú izbu zariadili tak, aby pôsobila esteticky, neurobte tú chybu, že synovi nedoprajete aspoň jedno autíčko – na začiatok pokojne môže byť aj drevené a uvidíte, koľko radosti sa zjaví v jeho očkách. V tomto prípade nejde o žiadne prežité rodové stereotypy, inklinovanie k hýbajúcim sa hračkám u chlapcov je potvrdené výskumami.

Bez autíčok to nepôjde

4. Oblečenie hlavne pohodlné

Dievčatká často bez námietok strpia rôzne čelenky, sponky a ozdôbky, no pri chlapcoch je zvyčajne pohodlie na prvom mieste – vedia vám dať poriadne najavo, že ich nové rifle tlačia, že ich škriabe tričko alebo vlnený nákrčník. Chlapci si jednoducho potrpia na pohodlné outfity už od útleho veku – rešpektujte to. Investujte radšej do pohodlných teplákov (aj tie sa dajú kúpiť v úžasných strihoch a farebných prevedeniach), jednoduchých tričiek z kvalitných materiálov (ideálne s certifikátom kvality) a dobrých tenisiek (nemusí ísť o športové značky, práve naopak, voľte radšej výrobcov obuvi, ktorí sa špecializujú na detské topánky).

5. Maminka je miláčik

Každá vývojová fáza so sebou nesie aj iný pohľad na vzťah syn-mama a syn-otec. Kým tí najmenší chlapci zvyčajne lipnú na mame, starší si začnú s otcom vytvárať partnerstvá a chcieť sa na nich podobať. Následne sa opäť vrátia k adorovaniu maminky a v puberte si vytvárajú vlastnú identitu zvyčajne aj za prítomnosti ignorovania oboch rodičov. Dôležité preto je poskytnúť dieťaťu zdravé výchovné piliere aspoň do 12 rokov života, budovať si zdravý vzťah aj s partnerom, aby dieťa malo doma vhodné vzory, ako to má v živote vyzerať.

Každá vývojová fáza so sebou nesie aj iný pohľad na vzťah syn-mama a syn-otec
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
7 tipov, ako uchovať čiernu farbu pri praní
7 tipov, ako uchovať čiernu farbu pri praní