Strašiak menom herpes

Strašiak menom herpes

Skúšali ste už tieto domáce triky proti oparu?

Herpes simplex je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje rovnomenný vírus. Ak ho raz dostanete, už sa ho nikdy nezbavíte. Bude vo vás driemať a čakať na vhodný (resp. najviac najnevhodnejší) čas výskytu – v strese, po chorobe, pred výnimočným dňom, pred ktorým máte trému a ste teda v nepohode. Ako s ním však zatočiť a zmierniť jeho priebeh?

Herpes sa vyskytuje najčastejšie na perách a v ich okolí, môže sa však vyhodiť aj na nose, v nose či v uchu, v najnepríjemnejších prípadoch aj na očnom viečku. Niekedy so sebou prináša aj závažnejšie komplikácie, napr. ochrnutie tvárových svalov (čiastočné a dočasné), ktoré sa musia následne rehabilitovať. Ak vás trápia pri výskyte herpesu tiky, prestávate si cítiť líce, nedokážete dôkladne zatvoriť oko či vám z úst vyteká tekutina pri pití, okamžite navštívte neurológa! Dôležitý je v tomto prípade, podobne ako pri infarktových stavoch, rýchly zásah lekára.

Prvé príznaky herpesu sú jemné svrbenie. Ak ho cítite, siahnite po medovke. Listy medovky lekárskej aplikujte na postihnuté miesto, najskôr ich však podrvte medzi prstami, aby sa z nich uvoľnila šťava. Môžete ich aj podrviť v mažiari a následne prilepiť na peru napr. malým leukoplastom. V lekárni zoženiete tiež špeciálne náplaste, ktoré môžete na herpes nalepiť v takmer každom štádiu a pomôžu s jeho hojením.

Keďže ide o vírus, antibiotiká naň nezaberajú, musí sa nechať jednoducho odznieť, prípadne sa môžete snažiť len o zmiernenie jeho príznakov. Pomôcť môžu aj tiež čerstvé listy podbeľu lekárskeho. Stačí ich jemne podrviť v rukách alebo v mažiari, aby pustili šťavu a priložiť na postihnuté miesto aspoň na 30 minút (tiež ideálne prelepiť). Bylinky však používajte iba v prípade, že ste si istí, že na ne nemáte alergiu a vždy dbajte na pôvod rastliny – aby ste si do rany nepriniesli ďalšiu infekciu.

TEMPOtip: Pozor na nakazenie iných

Herpes je prenosné a veľmi nákazlivé ochorenie. Ak máte čo i len prvý príznak, v žiadnom prípade nikoho nebozkávajte (tobôž nie malé deti), používajte vlastný príbor, pite len z vlastného pohára, zrušte prípadnú návštevu zubára, nedotýkajte sa zbytočne tváre a používajte iba vlastný uterák! Často si umývajte ruky.

Pozor na nakazenie iných
Viac článkov
tarhoňa s cviklou
Recept: Tarhoňa s cviklou a smotanovým krémom