Strašiak menom laryngitída

Strašiak menom laryngitída

Ako ju rozoznáte u detí a čo robiť, ak dieťa dostane záchvat kašľa?

Laryngitída, teda zápal hrtana nad alebo pod hlasivkami, je relatívne bežné akútne ochorenie, ktoré postihuje zvyčajne deti od jedného roka. Najmä prvorodičov dokáže poriadne vystrašiť – dieťa sa náhle v noci zobudí s hrozivým štekavým kašľom, nedokáže sa nadýchnuť, je vystrašené a panikári. Čo robiť, aká je liečba tohto ochorenia a čo prvá pomoc?

Laryngitíd je niekoľko druhov. Najväčším strašiakom býva laryngitída akútna, subglotická, teda tá, pri ktorej sa hrtan zapáli v oblasti pod hlasivkami. Začína sa prevažne v noci. Dieťa ide normálne spať, môžete maximálne pozorovať, že je viac unavené, prípadne pôsobí tak, že naň niečo lezie, môže mu trošku tiecť z nosa. Okolo polnoci sa však náhle budí s ťažkým nádychom a kašle – štekavo, sucho a dráždivo, nedokáže sa upokojiť. Čo teraz?

1. Dieťa zabaľte do deky, dajte mu čiapku a postavte sa s ním k otvorenému oknu (ak je vonku zima). V horúcu tropickú noc sa postavte k otvorenej mrazničke (vtedy nemusíte dávať čiapku). Dbajte na to, aby ste nestáli v prievane, no vzduch musíte cítiť naozaj chladný a vlhký. Do pár minút dôjde k okamžitému zlepšeniu situácie – hrtan odpuchne, dieťa sa dokáže nadýchnuť, zmierňuje sa kašeľ.

2. Okamžite zapnite zvlhčovač vzduchu, v miestnosti rozmiestnite mokré uteráky, dajte variť vodu v hrncoch a jednoducho robte všetko preto, aby bol vzduch v byte čo najviac vlhký. Ak kašeľ neprestáva, dieťa sa začína dusiť, okamžite volajte 155.

3. Ak sa situácia zlepšuje, môžete podať fenistilové kvapky podľa odporúčaní na obale a ráno navštíviť lekára. Ak by ste chceli vyčkať, možno vás zmätie fakt, že cez deň nemusí mať dieťa takmer žiadne príznaky choroby. Počas noci by sa však situácia s najväčšou pravdepodobnosťou opakovala.

Laryngitídy sa liečia prevažne kortikoidmi. Nie vždy sú však nutné, konkrétnu situáciu musí zvážiť detský ošetrujúci lekár.

Laryngitídy sa liečia prevažne kortikoidmi
0 0 hlasov
Hodnotenie článku