Sú barefoot topánky vhodné aj do mesta?

Sú barefoot topánky vhodné aj do mesta?

Ak by ste túto otázku položili ortopédovi, fyzioterapeutovi a pediatrovi, každý by vám dal možno inú odpoveď. Barefoot obuv spôsobuje značnú kontroverziu aj medzi odbornou verejnosťou – najmä, ak máme na mysli obúvanie najmenších detí. Kým niektorí preferujú obuv s pevnou pätou, iný nedajú dopustiť na úplný barefoot, niektorým je sympatickejšia tzv. alternatíva, teda niečo medzi klasickou topánkou a barefoot. Ako si teda vybrať?

Vybrať dieťaťu prvé topánky je malá maturita. Už sme sa tejto téme venovali v niekoľkých článkoch, nájdete nespočetné množstvo zdrojov, ktoré vám budú tvrdiť, podľa čoho vyberať, nevyberať, iné vám povie pediater, iné fyzioterapeut, iné starí rodičia či predavačka v obchode s detskou obuvou. Ak si zvolíte barefoot obuv, možno sa stretnete s otázkou, či je vhodná aj na prechádzky do mesta. Prečo?

Barefoot obuv poskytuje chodidlám úplnú slobodu = neposkytuje chodidlám oporu. Svaly a šľachy sú nútené reagovať na každú nerovnosť povrchu, sú preto stále aktívne, stimulované, prsty majú dostatočný priestor na voľný pohyb a vďaka všetkým týmto parametrom to môže aj priaznivo ovplyvniť vaše držanie tela. Barefoot obuv však kedysi bola klasifikovaná skôr ako obuv vhodná do členitého terénu. Keďže je v meste prevažne rovný povrch, noha podľa niektorých názorov v barefoot topánke trpí a je nesprávne stimulovaná. Nie je to však celkom pravda – dať si prechádzku po úplne rovnom teréne bez obrubníkov, výmoľov na ceste či drobných kamienkov je prakticky nemožné. Takže sa určite nemusíte obávať.

A čo doma?

Tu majú odborníci jasno – pokiaľ nemáte ortopedický problém, ktorý by „predpisoval“ vhodnú obuv, určite je najprospešnejšie chodiť úplne naboso. Bosá noha je správne stimulovaná, otužujete sa, pokožka dýcha a prospeje to aj vašej celkovej psychickej pohode a termoregulácii. Nemusíte sa báť, že prechladnete „od zeme“ – v pohybe sa vám to isto nestane a ak vám je nepríjemné sedieť pri stole s bosými nohami, zložte si pred stoličku deku alebo malý koberček, ktorý vám môže chodidlá príjemne masírovať.

POZOR! Ak má vaše dieťa zdravotný problém a má indikovanú terapiu, vždy sa orientujte podľa toho, čo vám povie lekár – aj topánka môže byť klasifikovaná ako zdravotnícka pomôcka.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ginkgo
Ginkgo