zdravé klíčky

Superzdravé klíčky

Vypestujte si chrumkavú vitamínovú bombu aj na parapete

Klíčky sú obľúbená potravina vegánov či vegetariánov, populárne sú najmä vo východoázijskej kuchyni. Čoraz častejšie prenikajú aj do tej európskej. Okrem toho, že sú naozaj chutné, dodajú vášmu telu celú plejádu vitamínov a zdraviu prospešných látok. Ako bonus si ich môžete navyše veľmi jednoducho vypestovať aj sami doma.

 

 

Čo nakličovať?

Prakticky každý druh semienka zeleniny vám pri správnej starostlivosti vyklíči. No iba niektoré sú vhodné na konzumáciu – príjemne sladké, jemne pikantné, korenisté či „zeleninové“… Nakličovať môžete listové druhy (žeruchu či rukolu), strukoviny (fazuľky mungo) či obilniny. Zelené klíčky sú bohaté na vitamíny B, C a E, tiež vápnik či železo. Klíčky zo strukovín, napríklad aj z hrachu, fazule či cíceru sú výborným zdrojom bielkovín. Tie sú dôležitým palivom pre telo nielen pre športovcov a ľudí s aktívnym spôsobom života.

čo a ako nakličovať

 

 

Kde kúpiť semienka na nakličovanie?

Semienka určené na nakličovanie zoženiete už bežne v predajniach so zdravou výživou alebo na internete. Tiež sú dostupné rôzne nádoby a poháre, ktoré vám starostlivosť o klíčky uľahčia. Ak sa rozhodnete nakličovať napríklad žeruchu, postačí vám len kúsok vaty a dezertný tanierik.

 

Ako klíčky využiť?

Nebojte sa experimentovať. Skvelo chutia ako doplnok na obloženom chlebíku, hodia sa do ázijských pokrmov, ale aj do šalátov. Klíčky ďaletiny či horčice výborne dopĺňajú napríklad aj praženicu. Dobrú chuť!

ako sa dajú klíčky využiť

 

Ako na to?

1. Semienka určené na nakličovanie prepláchnite čistou vodou. Presypte ich do priehľadnej nádoby a zalejte čistou vodou. Vo vode ich nechajte odstáť minimálne 8, maximálne 12 hodín.

2. Vodu zlejte a semienka nechajte dôkladne odvkapkať na špeciálnom nakličovacom sitku alebo v nakličovacej miske. Od tohto momentu začínajú klíčky rásť.

3. Semienka pravidelne preplachujte, ideálne dvakrát do dňa – ráno a večer. Po prepláchnutí ich opäť nechajte odkvapkať. Myslite na to, že nesmú stáť vo vode! Mohli by sa spustiť hnilobné procesy alebo by mohli splesnieť.

Vyskúšajte to aj s deťmi. Tie bude baviť, že výsledky svojej starostlivosti uvidia už za skutočne krátky čas.

 

Klíčkovej úrody sa dočkáte už po pár dňoch. Prvé zmeny na semienkach budú badateľné už na druhý deň klíčkovania. Konzumovať ich môžete prakticky okamžite. Pre lepšie rozivnutie chuťových vlastností ich odporúčame nechať rásť minimálne 72 hodín, niektoré druhy, napríklad mungo fazuľky, pokojne aj jeden týždeň. Po dozretí – ak chcete zastaviť ich rast, ich stačí premiestniť do chladničky. Tam vám vydržia aj tri dni. Čím skôr ich však skonzumujete, tým viac prospešných látok doprajete svojmu telu.

 

TEMPOtip: Na nakličovanie používajte iba semienka, ktoré sú na to určené. Nie bežné, ktoré sa používajú na výsev. Výsevové semienka sú často ošetrené rôznymi chemickými prostriedkami, ktoré zabraňujú ich predčasnému vyklíčeniu v sáčku, chránia ich pred plesňami a škodcami a pri kontakte s pôdou im pomáhajú lepšie sa ujať. Tieto chemické látky sa postupne uvoľnia do okolitého prostredia a v „dospelej“ mrkve či petržlene po nich nezostane ani stopa. Ak by ste však nakličovali ich semienka, mohli by vám spôsobiť tráviace či kožné problémy.

zdravé klíčky

0 0 hlasov
Hodnotenie článku