Takto si nájdete viac času na svoju rodinu

Takto si nájdete viac času na svoju rodinu

Veta „Nemám čas,“ sa stala mantrou dnešnej doby, univerzálne ospravedlnenie, vďaka ktorému sa dokážeme vyvliecť zo všetkého – zo stretnutia s blízkymi, nakupovania, opravenia kývajúcej sa poličky či umytia auta. Každý – vy, 70-ročná suseda od naproti aj najbohatší človek na svete – má však denne rovnaký prídel: 24 hodín. Ako je teda možné, že jeden stihne všetko, čo chce, a druhý sotva štvrtinu?

Môže za to dobrý, resp. zlý manažment času, no keby ste odpovedali: „Času mám rovnako ako ty, no neviem si ho tak dobre zariadiť,“ znamenalo by to priznať chybu. Ale prečo sa báť ju priznať? Nikto nie je dokonalý, nikto sa nenarodil s dokonalým time managementom, každý musel na ňom pracovať. Samozrejme, jednému to išlo lepšie, druhému horšie, je to individuálne. Ak však svojej rodine hovoríte príliš často, že nemáte čas na spoločné aktivity, vaše spoločenstvo tým bude trpieť.

Prinášame vám preto niekoľko možností, jednoduchých krokov, vďaka ktorým budete môcť postupne toto slovné spojenie zo svojho slovníka vymazať. Pretože nič nie je obohacujúcejšie, ako keď rodina môže stráviť čas spoločne a zmysluplnými činnosťami. Ako si vyhradiť pre svojich najbližších čo najviac chvíľ?

Robte veci spoločne

Potrebuje ísť otec prezuť pneumatiky na aute? Chce ísť mama na nákup nových šiat? Dospievajúca dcéra objavila novú kaviareň a chce si dať limonádu? To všetko sú aktivity, ktoré môžete robiť spoločne ako rodina. Samozrejme, že keď si mama bude skúšať šaty, nevlezú všetci členovia rodiny do kabínky a nebudú hodnotiť. Skôr sa dohodnite tak, že pôjdete spoločne do mesta či nákupného centra, tam sa môžete rozdeliť – mama pôjde do butiku, otec so synom si pozrú gitary v obchode s hudobnými nástrojmi, stretnete sa v určitý čas a pôjdete spoločne na obed alebo zmrzlinu.

Rovnako však môžete aj väčšie deti, pokojne to ide už od jedného roku, zapájať do bežných aktivít a neprispôsobovať sa im vždy na 100 %. Ak potrebujete ísť na nákup potravín, namiesto prechádzky v parku zoberte svoju ratolesť so sebou a urobte si z nákupu zábavu. Vy tak získate hodinu k dobru a vaše dieťa vykročí z rutiny a zažije niečo nové.

Robte veci spoločne

Optimalizujte varenie

Ako často varíte? Každý deň? Dvakrát denne? Hoci je príprava jedla krásna a inšpiratívna činnosť, ak sa jej venujete prakticky neustále a nikto vás nevystrieda, môžete si k tomu vybudovať aj odpor. Pritom existuje jednoduchá finta, ktorú používali naše mamy aj babky: navariť viac. Pripravujete plnenú papriku? Urobte plný hrniec a nechajte jedlo aj na druhý deň. Frflú ostatní členovia rodiny, že stále musia jesť to isté?

Vysvetlite im, že to prežijú, nezmenia sa na paradajkovú omáčku a namiesto času stráveného pri hrncoch môžete spoločne podniknúť aktivity. Prípadne môžete časť jedla zamraziť a vybrať vtedy, keď sa vám nebude chcieť variť – ako keby ste našli. Na škodu nie je ani občas zájsť na spoločnú rodinnú večeru či obed do reštaurácie, pokojne z toho urobte tradíciu.

Určte si priority

Je to skutočne tak, ak na svete vládne maximálna spravodlivosť, je to v otázke času: každý má iba 24 hodín denne. Alebo je to až 24 hodín? To záleží na vás, ako s nimi naložíte. Ak sa väčšinu voľného času budete venovať neefektívnym činnostiam, ako surfovanie na nekonečných vizuálnych vlnách Instagramu či čítanie statusov o živote iných na Facebooku, samozrejme, budete mať aj menej času na rodinu.

Preto je dôležité určiť si svoje priority a na základe toho im prideliť určitú, väčšiu dávku času. Ak je pre vás dôležité stráviť pár chvíľ s rodinou, upratovanie domácnosti počká a blízki vám istotne s radosťou odpustia nepovysávaný koberec, keď namiesto toho pôjdete spolu do kina či na prechádzku do prírody.

 na prechádzku do prírody.

Prácu nechajte v práci

Dnes nie je výnimkou, že vďaka mobilným telefónom a neustálemu pripojeniu na internet nás zastihne pracovný hovor či mail o šiestej večer alebo v horšom prípade cez víkend. Mali by ste si jasne stanoviť hranicu a počas času, ktorý trávite doma, neriešiť pracovné záležitosti. Ak tomu váš nadriadený nedokáže porozumieť, možno je na čase porozmýšľať o inej práci.

Výnimkou nie sú ani ľudia, ktorí pracovali na dobre platenej pozícii, napríklad v reklamnej agentúre, no toto neustále zvolávanie do práce aj počas voľného času, ich tak nahnevalo, že dali výpoveď a rozhodli sa ísť pracovať za pás – padla a ďalej nemusia nič riešiť, nebude im nikto telefonovať o deviatej večer, že treba dokončiť zvary. A čo s rozdielnym finančným ohodnotením? Mali toľko voľného času, že si mohli privyrobiť vlastnými aktivitami a ostalo im mnoho chvíľ aj na svoju rodinu.

neriešiť pracovné záležitosti

0 0 hlasov
Hodnotenie článku