Tieto izbovky sú jedovaté

Tieto izbovky sú jedovaté

Nemáte ich v detskej izbe?

Krásne, voňavé, očarujúce. Izbovky dokážu domácnosti dodať neuveriteľný vzhľad, niektoré z nich však môžu byť i jedovaté. Prinášame vám zoznam tých najčastejšie pestovaných izbových rastlín, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy a v niektorých prípadoch dokonca ohroziť život. Ak ich pestujete v detskej izbe, skúste im nájsť bezpečnejšie stanovisko.

Svokrin jazyk

Povestný svokrin jazyk, izbovka spájajúca so socializmom, dnes zažíva renesanciu. Aj vďaka svojej nenáročnosti a odolnosti. Okrem zaujímavého vzhľadu však prináša do domácnosti isté riziká. Svokrin jazyk totiž obsahuje alkaloidy a saponíny, teda látky, ktoré po konzumácii môžu ohroziť tráviaci trakt. Po vnútornom požití môže dôjsť k bolestiam hlavy, brucha a zvracaniu. Jedovaté sú nielen pre človeka, ale aj zvieratá.

Krotónovec

Krotónovec si mnohí domov zadovážia vďaka veľkým pestrofarebným listom. Izbovka, ktorá je esteticky krásna, však so sebou prináša i riziká: miazga listov obsahuje totiž alkaloidy. Tie predstavujú pre naše nervy jedovatú látku, ktorá po konzumácii dokáže podráždiť sliznicu, ale tiež spôsobiť pľuzgiere a vracanie. Krotónovca je nebezpečné aj dotýkať sa, pri kontakte s ním sa na pokožke môžu objaviť ekzémy.

Krotónovec

Filodendron

Rod filodendronov je bohatý na množstvo druhov, medzi najpopulárnejšie patria filodendrony úhľadné a nádherné. V oboch z nich môžeme nájsť šťaveľan vápenatý. Ide o toxickú látku, ktorá je nielen nebezpečná pre deti, ale i domáce zvieratá. Pri väčšom požití tejto látky môže byť v ohrození dokonca život.

Difenbachia

Ďalšou rozšírenou izbovou rastlinou v našich končinách je difenbachia. Okrem svojej nenáročnosti je známa tiež vďaka jedovatej tekutine. Tá sa objavuje najmä pri poškodení listov a pri kontakte s pokožkou ju môže silno dráždiť až popáliť. Ak sa kvapka tejto tekutiny dostane do oka, môže spôsobiť tiež zápal rohovky. Pri konzumácii dochádza k veľmi nepríjemným opuchom, pri väčšom množstve je v ohrození dokonca život.

Difenbachia

Kaládium

Pekný tvar listov a ich atraktívne sfarbenie sú veľkým lákadlom, prečo kaládium pestovať doma. Ak sa rozhodnete dopriať tejto izbovke väčší črepník a presadiť ju, používajte rukavice a buďte opatrný, mohla by vám podráždiť pokožku. Pri konzumácii listu dokonca môže dôjsť k silnejším opuchom sliznice, jazyka, pier a hrdla. Kvôli čomu sa objavia problémy s dýchaním, ktoré môžu skončiť smrťou.

Prýštec najkrajší alebo aj vianočná ruža

Vianočná ruža býva často súčasťou mnohých domácností počas Vianoc. Ak dôjde k jej poškodeniu, môže z nej začať vytekať biela tekutina. Je to latex, ktorý pri kontakte s pokožkou dokáže kožu nepríjemne podráždiť. Väčšie nebezpečenstvo vám však hrozí, ak sa dostane táto tekutina na ruky, neviete o tom a zájdete si do oka. Vtedy je na mieste urýchlené vypláchnutie a odporúča sa tiež návšteva nemocnice.

Prýštec najkrajší

Potosovec zlatý

Potosovec zlatý je nezmar, prežije takmer všetko. Predstavuje však podobné riziko ako difenbachia: pri poškodení listov z izbovky vyteká tekutina, ktorá dráždi a páli kožu. Pri konzumácii hrozia opuchy a dokonca riziko smrti. Nebezpečná je tiež pre doma chované vtáky, ako andulky či papagáje.

Lopatkovec

Podobne ako kaládium aj lopatkovec spôsobuje výrazné opuchy v oblasti pier, jazyka či dokonca hrdla. Toto riziko sa objavuje však iba po konzumácii listov. Okrem toho môžu byť sprievodným javom otravy lopatkovcom tiež zvracanie alebo hnačka.

Antúrium

Antúrium je izbovka, ktorá si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, napriek tomu vás odmení krásnymi kvetmi. Tie navyše vydržia rozkvinuté pomerne dlho. Daňou za to je riziko otravy. To spôsobuje už vyššie spomínaný šťavelan vápenatý – ten dokáže podráždiť sliznicu, spôsobiť vracanie. Pri konzumácii hrozí tiež opuchnutie pier, jazyka či hrdla, ktoré môže viesť až k duseniu, v horšom prípade až k smrti.

Antúrium

Cyklamén

Cyklamén si mnoho pestovateľov zadováži najmä kvôli dlhému kvitnutiu – prakticky od jesenných mesiacov až do príchodu jari. Nebezpečná pri tejto izbovej rastline je najmä jej hľuza, ktorá obsahuje saponín. Pri jej konzumácii je len otázkou času, kedy sa objavia intenzívne hnačky a kŕče, ktoré sú sprevádzané ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Tie súvisia najmä s rýchlym úbytkom tekutín a pre telo dôležitých minerálov. Pri kontakte s hľuzou môže tiež dôjsť k podráždeniu pokožky.

Cyklamén

Ak máte niektorú z týchto rastlín v detskej izbe, mali by ste zvážiť, či jej nenájdete lepšie stanovisko.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku