Čo by ste mali urobiť pred každým nákupom

Tipy pre zelený domov

Čo by ste mali urobiť pred každým nákupom?

Naše nákupné správanie z roka na rok evokovalo väčší a väčší konzum. Postupne sa však množstvo ľudí mení na zodpovednejších – k sebe, k prírode, k svojej peňaženke aj k svojmu okoliu. Ak chcete byť ekologickí a etickí, snažte sa neplytvať potravinami. To je jedna z najväčších krívd, ktoré môžete svojmu rodinnému rozpočtu dopustiť. Ako na to? Základom je správny prístup ku každému výjazdu do obchodu.

1. Nazrite do špajze

V špajzi sa nám často kopia produkty, ktoré nepoužívame až tak často a postupne sa im skracuje životnosť – rôzne múky, pestá, nátierky či paštéty alebo pootvárané balíčky s cestovinami sú rajom pre mole a iné škodce. Snažte sa preto špajzu udržiavať čistú a majte dokonalý prehľad o tom, čo v nej máte – vyhnete sa tak nákupu tretej mletej papriky do zásoby (lebo čo ak nemáme a ideme variť guláš) či bazalkového pesta, ktoré bolo práve v akcii (a doma máte už dve).

2. Upracte chladničku

Minimálne raz do týždňa by ste mali upratať chladničku – prečítať každý jeden dátum spotreby a výrobky, ktoré sa už k nemu blížia, posunúť dopredu alebo ich rovno servírovať či zaradiť do varenia. Zároveň kontrolujte dlhšie otvorené džemy, kečupy či kompóty, či ich nechytá pleseň. Pri minimálnom náznaku odstráňte aj akúkoľvek plesnivú zeleninu, aby nenakazila ostatné.

3. Naplánujte jedálniček

Prišli ste na to, čo treba zjesť? Polovica tekvice, zvädnuté mrkvičky, syr pár dní pred dátumom spotreby a polkilový jogurt, z ktorého deti odjedli maximálne 2 lyžice? Zapojte fantáziu a naplánujte jedálniček aspoň na 3, ideálne na 5 dní dopredu. Spotrebujte zvyšky, ktoré to urgentné potrebujú a nákup pokojne odložte aj o deň či dva. Výhodou je mať v mraziaku polovicu chleba – ten vás môže zachrániť, ak sa vám nákupný interval nečakane predĺži.

Naplánujte jedálniček

4. Urobte si zoznam

Bez zoznamu ani na krok! Dôležitý je však ďalší parameter – napísať naň potraviny v takom poradí, v akom ich nájdete v obchode. Ak radi nakupujete len v jednej prevádzke, budete to mať jednoduché – na začiatku spravidla nájdete zeleninu či ovocie, následne pečivo, chladené výrobky, mäsový pult či mraziarenské boxy, až potom pochutiny, sladkosti či drogériu. Imaginárna prechádzka po obchode vám ušetrí čas a aj nervy, ak budete nakupovať v nákupnej špičke. Vďaka dobre napísanému zoznamu nezablúdite a nebudete sa musieť vracať pomaly od pokladní.

5. Najedzte sa a vezmite si fľašu s vodou

K tomuto bodu netreba nič dodávať. Ak idete do obchodu hladní, máte tendenciu kúpiť sladkosti a potraviny, na ktoré máte práve chuť a nedá sa im odolať. Podobne je to aj s nápojmi – ak z chladničky na vás žmurká perlivá minerálka, stojíte v nekonečnom rade pri pokladni a po chrbte vám steká pot, dali by ste za ňu pol kráľovstva. Načrite však do tašky a napite sa so svojej fľaše zo skla či špeciálne upraveného plastu na opakované použitie – urobili ste niečo pre životné prostredie a ešte ste aj ušetrili.

Imaginárna prechádzka po obchode vám ušetrí čas a aj nervy
0 0 hlasov
Hodnotenie článku