Toto sú izbovky vhodné do tieňa

Toto sú izbovky vhodné do tieňa

Vysoká skriňa pri dverách, okno v kúpeľni, komoda v spálni alebo iba tmavšia miestnosť – ani tieto miesta nemusia ostať bez izbovky. Hľadáte rastliny, ktorým sa bude dariť aj v tieni a nevyžadujú veľa svetla? Máme pre vás hneď niekoľko tipov na krásne izbovky, ktorým takéto podmienky nebudú robiť žiadne problémy – práve naopak, budú tu prosperovať. Ktoré to sú?

Chamédorea úhľadná

Pomerne mohutná palma, ktorá v optimálnych podmienkach – stanovisko v polotieni či priepustný substrát – môže dosiahnuť výšku až 2,5 metra. Chamédorea úhľadná je vhodná najmä do rohov miestností, kde dokáže vyplniť prázdne miesto a svojimi vejárovitými listami spĺňať tiež estetickú funkciu. Ak máte doma tmavšiu miestnosť s vysokými stropmi a dumáte, ktorá izbovka by na tomto stanovisku vynikla, táto nenáročná palma je skvelou voľbou.

Chamédorea úhľadná

Zamiokulkas

Zamiokulkas je izbovka, ktorá prežije takmer všetko – nerobí jej problém nedostatok slnečného svetla, občasná zálievka, ani nedostatok živín. Táto rastlina je však mierne jedovatá, preto ju neodporúčame do domácnosti s malými deťmi či domácimi miláčikmi. Zamiokulkas zdobia lesklé tmavozelné listy, jeho odrezky vydržia v sviežej forme aj bez vody niekoľko týždňov. Izbovka sa vyznačuje tiež pomalším rastom – časom však dokáže vyrásť až do metrovej výšky –, ktorý kompenzuje svojou dlhovekosťou. Ak hľadáte nezmar, ktorému nerobia problém ani menej priaznivé podmienky, zamiokulkas je správnou voľbou.

Zamiokulkas je izbovka, ktorá prežije takmer všetko

Lopatkovec wallisov

Ďalšou nenáročnou izbovkou, ktorá zvládne aj pobyt v domácnosti so zábudlivým či zaneprádznenými majiteľom, je lopatkovec wallisov. Rastline vyhovuje tienisté stanovisko, ak mu však doprajte aj trochu slnečných lúčov, odmení sa vám krásnymi ľaliovitými kvetmi – tie kvitnú počas roka aj niekoľko mesiacov. Ak sa stane, že sem-tam izbovku zabudnete zaliať, lopatkovec wallisov to dokonca ocení – vyhovuje mu preschnutá horná vrstva zeminy. Veľmi dobre zvláda aj suchší vzduch, a keď sme pri vzduchu: svojimi čistiacimi schopnosťami prispieva k zlepšeniu klímy v domácnosti. Vyhovuje mu priepustná, suchšia pôda a v optimálnych podmienkach táto izbovka dokáže dorásť až do výšky jedného metra.

Lopatkovec wallisov

Kalátea

Napriek svojej nenáročnosti sa kalátea svojim pestovateľom odvďačí krásnymi listami s jedinečnou štruktúrou. Nie náhodou dostala tiež prezývku „pávia rastlina“, spodná časť listov dokonca nie je tradične zelená, ale s ružovým nádychom. Táto kombinácia robí z tejto izbovky skutočnú krásavicu, ktorá aj na tienistom stanovisku dokáže rozžiariť miestnosť. Aby sa jej darilo, vyžaduje tmavšie miesto, ľahšiu, priepustnú pôdu a vyššiu vlhkosť vzduchu. V porovnaní s ostatnými izbovkami ide však o drobčeka, v optimálnych podmienkach dokáže dorásť približne do 50 centimetrovej výšky.

Difenbachia

Difenbachia patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie izbovky vhodné do tieňa – môžu za to jej majestátne listy s atraktívnym mramorovaním, ktoré môžu dorásť až do veľkosti 35 cm. Rovnako však ako zamiokulkas je jedovatá, preto ju neodporúčame do miestností, kde sa pohybujú deti či domáce zvieratá. Difenbachia obľubuje tienisté i slnečné stanoviská, v prvom prípade však rastie výrazne pomalšie. V optimálnych podmienkach, ako je svetlejšie miesto, priepustná pôda, pravidelná závlaha a dostatočne veľký črepník, môže dorásť až do výšky neuveriteľných 3 metrov.

Difenbachia

Ďalšie izbovky vhodné do tieňa:

  • microsorum
  • brečtan
  • potosovec zlatý
  • fikus
  • polyscias
  • monstera
  • palma areka
  • prieprovec
  • asparagus
  • howea
  • dracéna
  • maranta rebernatá
  • filodendron
5 1 vote
Hodnotenie článku