Vyhnite sa týmto potravinám

Trápi vás akné?

Vyhnite sa týmto potravinám

Hormonálne zmeny, stres, zanedbaná hygiena – i toto môže spôsobiť akné. Zabúdať by sme však nemali ani na známu vetu: „Sme to, čo jeme.“ Preto ak vás trápi akné, jedným z dôvodov môže byť i vás jedálniček. Ktorým potravinám sa vyhnúť, aby ste sa mohli tešiť opäť z čistej pokožky?

Obmedzte návštevy fast foodu

Zrejme vám nepovieme žiadnu prelomovú novinku, no ak vás trápi akné, mali by ste sa vyhnúť fast foodom. Pokrmy ako hot-dog, pizza či hamburger sú povestné svojím vysokým obsahom pšenice, ktorý vo veľkej miere spôsobuje rýchly nárast hladiny cukru v krvi po konzumácii týchto jedál. Práve tento faktor môže byť za tým, že vás trápi akné.

Jedlá s rafinovaným cukrom a vysokým obsahom múky

Pokrmy vyrobené z múky či s vysokým obsahom rafinované cukru sú skvelým zdrojom karbohydrátov, avšak rafinovaných. Výskumy odhalili, že práve tie hrajú svoju úlohu pri vzniku akné. Akým jedlám sa teda vyhnúť? Ide najmä o cereálie, koláče z bielej múky, keksíky, sirupy, ryža, cestoviny z bielej múky či sladené nápoje.

Pokrmy vyrobené z múky

Mlieko

Štúdie objavili vzťah medzi častou konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov, ako tvaroh, syry, jogurty, zmrzlina, a vznikom akné. O čom hovoria? Že ľudia často konzumujúci mliečne výrobky sú až 4-krát viac náchylnejší k vzniku akné. Nie je však dôvod na to, aby ste tieto produkty úplne vyradili zo svojho jedálnička, odporúčame však znížiť ich pričastú konzumáciu. Ak si raz do dňa dáte jogurt a kávu s mliekom, je to v úplnom poriadku.

Jedlá s vysokým obsahom omega 6 mastných kyselín

V diétach sa často stretneme sa jedlami, ktoré majú vysoký obsah omega 6 mastných kyselín a naopak, chýbajú pokrmy, z ktorých môže telo získať omega 3 mastné kyseliny. To spôsobuje nerovnováhu, ktorá tlačí telo do zápalového štádia a môže sa objaviť akné. Jednou z takýchto diét je napríklad Západná diéta. Potraviny, ktoré majú vysoký podiel omega 6 mastných kyselín sú rôzne oleje, napríklad sójový, sezamový, slnečnicový a potom sem patria aj dresingy, majonéza, sladkosti či kuracie mäso. Ak sa chcete vyhnúť akné, tieto jedlá by ste mali doplniť potravinami s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín ako orechy či ryby.

Ktoré potraviny dokážu zlepšiť pleť

Potraviny, ktoré vám pomôžu zlepšiť stav vašej pleti, majú vysoký obsah zinku a obsahujú vitamíny A a E. Patrí sem napríklad špenát, paradajky, čučoriedky, quinoa, morčacie mäso, fazuľa, hrášok, šošovica, ryby či orechy.

Potraviny, ktoré vám pomôžu zlepšiť stav vašej pleti
Viac článkov
Protestujú vaše deti pri obliekaní alebo umývaní zubov
Protestujú vaše deti pri obliekaní alebo umývaní zubov?