Trápi vás celodenná únava?

Trápi vás celodenná únava?

Možno robíte tieto chyby

Často máme zlozvyky, o ktorých ani netušíme, že ich máme. Vedeli ste, že obyčajné posúvanie ranného budíka o 10 minút a potom ešte o 10 minút môže zapríčiniť, že po zvyšok dňa trpíte únavou alebo sa nedokážete poriadne sústrediť? Prečítajte si aj ďalšie tipy, ako s celodennou únavou zatočiť.

1. Vstaňte na prvé zvonenie

Vstaňte na prvé zvonenie budíka. Neposúvajte ho, nesnažte sa ukradnúť si pre seba ešte 5 či 10 minút. Ak by ste opätovne zaspali alebo si len krátko zdriemli, rozhádžete si celý biorytmus. Radšej sa krátko ponaťahujte, otvorte si okno, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a vykročte do nového dňa tou správnou nohou.

2. Vstávajte v rovnaký čas

Otrepaná rada, no stále ju veľké množstov ľudí ignoruje. Vstávajte v rovnaký čas aj cez víkendy či prázdniny. Jedinú výnimku by mali tvoriť ľudia s pohyblivými pracovnými zmenami. Prípadne, ak vstávate veľmi skoro a potrebujete si oddýchnuť, v pracovné dni si nastavte budík v rovnakú hodinu a cez víkendy o hodinu neskôr. Tento vzorec 5 + 2 vám pomôže nastaviť vaše vnútorné hodiny na správny režim.

 Vstávajte v rovnaký čas aj cez víkendy

3. Nesprávna spánková hygiena

Krátka sprcha pred spaním pomôže upokojiť a zregenerovať telo aj myseľ. Vyskúšajte napríklad aj arómoterapiu – napríklad sprchovací gél s vôňou levandule navodí pokoj a uvoľní stres. Po sprche sa odoberte do spálne, vyvetrajte si a uložte sa do postele v pyžame alebo v pohodlnom oblečení.

4. Vyhnite sa mobilnej zábave a TV

Možno sa budete čudovať, no celodennú únavu môže spôsobiť aj pasívne sledovanie televízie alebo príliš veľa elektronického smogu v domácnosti – od tabletov cez mobily až po počítače pustene v úspornom režime. Vyhnite sa tiež tomu, aby ste mali Wi-Fi router v spálni. Celkovo by v spálni nemali byť žiadne zbytočné elektrospotrebiče. Namiesto budenia telefónom môžete skúsiť klasický budík a zbavíte sa tiež iného zlozvyku – ranného scrollovania mailov, facebooku či instagramu.

5. Spánok pri svetle

Najlepšie si oddýchnete pri tuhom neprerušovanom spánku. Potrebujete na to dostatočné hodnoty melatonínu, spánkového hormónu. Ten sa tvorí najmä po tme. Snažte sa preto spať pri zatiahnutých žalúziách a večer sa vyhnúť výraznému osvetleniu domácnosti. Snažte sa fungovať iba pri nočnej lampe alebo pri lampe na čítanie rozsvietenej v obývačke. Spite v absolútnej tme.

Spite v absolútnej tme.

TEMPOtip: Ste veľmi unavený každý deň v rovnakom čase? Napríklad po príchode do práce? Vaše telo vám chce pravdepodobne niečo naznačiť. Možno máte problém so žlčníkom, možno máte preťažené obličky alebo zápal v tele, ktorý sa ohlási vždy v rovnaký čas. Skúste svoje telo počúvať a zdriemnite si na 20 minút. Ak sa bezdôvodná únava neprestane objavovať, navštívte lekára. Môže sa za ňou skrývať aj vážnejší zdravotný problém.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku