6 trikov vám spríjemní varenie

Trápi vás malá kuchyňa?

Týchto 6 trikov vám spríjemní varenie

Malá kuchyňa, nepriateľ všetkých milovníkov varenia. Pocit stiesnenosti nám bráni užívať si kulinárske rozlety, a preto často varíme iba rýchle jedlá, aby sme tu trávili čo najmenej času. Či už bývate v prenájme, alebo vás trápi malá kuchyňa doma, pripravili sme pre vás 6 tipov, vďaka ktorým využijete priestor naozaj efektívne a získate zaujímave pracovné plochy či nové miesta na ukladanie náčinia. Kde začať?

Krájacia doska na dreze

V jednej mise paradajky, v druhej paprika, na jednej doske nakrájaná cibuľa, na druhej mäso. Príprava guláša je náročná – nielen na čas, ale aj na priestor. Malá kuchyňa však nemusí byť prekážkou, aby ste priestor využili skutočne efektívne, výborným pomocníkom je krájacia doska, ktorú umiestnite na drez. Existujú špeciálne na to určené, nič sa však nestane, ak na toto miesto uložíte aj univerzálnu drevenú dosku: samozrejme, musí mať väčšie rozmery ako samotný drez. Vďaka tomu získate ďalších pár desiatok centimetrov štvorcových pracovnej plochy navyše.

krájacia doska


Magnetický držiak na stenu

Na drevený stojan s kuchynskými nožmi na linke narazíme veľmi často, no už menej často si uvedomuje, koľko pracovného priestoru nám zaberá. Skvelým riešením je povesiť nože, alebo aj naberačky či iné náčinie na magnetický držiak. Takto máte nielen po ruke to, čo potrebujete, ale zároveň získavate viac miesta na prípravu jedla. Ďalším riešením je magnetický polička, ktorú môžete pripevniť na chladničku, tu môžete skladovať napríklad koreniny, soľ či sójovú omáčku.

držiak na stenu


Háčiky na dvierka skriniek

Zaujímavou možnosť navýšenia úložné priestoru ponúkajú dvere skriniek. Hoci sú samotné skrinky plné riadu, hrncov či iného kuchynského vybavenia, stále môžeme byť efektívnejší. Ako? Na dvierka si z vnútornej strany namontujeme háčiky – tu môžeme skladovať napríklad utierky, menšie panvičky, varnice či naberačky alebo varechy. Malá kuchyňa je skvelým cvičením pre všetkých kutilov, ako využívať priestor na maximum.

Polička pod stropom

Ak bývate v staršom byte s vysokými stropmi, využite jeho potenciál naplno. Šikovná polička pod strop po obvode kuchyne vám prinesie more nového úložného priestoru. V prípade, že to pojmete minimalisticky a na polovičku umiestnite krajšie kúsky z vášho kuchynského ekvipmentu ako bábovkovú formu, polievkovú misu, valček na cesto, koťogo či formičky, získate zaujímavý dekoratívny prvok. Nezabudnite mať však po ruke aj kuchynské schodíky, tie však nemusia byť nonstop pod poličkou – využijete ich napríklad ako doplňujúce sedenie v obývačke, keď príde návšteva.

Polička pod stropom


Servírovací vozík

Servírovací vozík v kuchyni je tiež skvelou dekoráciou, no zároveň ho môžete využívať ako úložný priestor – na cestoviny, múku, konzervy či kompóty. Jeho veľkým plusom je, že ak vám počas varenia bude prekážať, jednoducho ho presuniete. Nehovoriac o tom, že si na ňom môžete niekedy pripraviť kráľovské raňajky do postele. To však odporúčame najmä vtedy, keď vám dochádzajú zásoby.

Skladací stôl

Pre mnohých hobby architektov nie je problémom do malej kuchyne umiestniť aj menší jedálenský stôl. Máte ho tam aj vy a neviete sa ho vzdať? Čo keby ste skúsili kreatívne riešenie a vymenili ho za rozkladací stôl, ktorý bude upevnený na stene. Idete večerať? Dosku jednoducho sklopíte, prestriete, vychutnáte si jedlo, riad uložíte do drezu a stolík jednoduchú vrátite na svoje miesto. Pri varení tento priestor navyše rozhodne oceníte.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Detský vaječný likér so žĺtkami nad parou
Recept: Detský vaječný likér so žĺtkami nad parou