domácnosť a prach

Trápi vašu domácnosť prach?

Týchto 7 tipov vám pomôže sa ho zbaviť

Prach je úhlavným nepriateľom nejednej domácnosti. Ako však proti nemu účinne bojovať a na čo nezabudnúť pri upratovaní?

1. Zbavte sa kobercov

Koberce sú živnou pôdou pre drobné nečistoty – hoci ich povysávate, roztoče a prach sa v nich napriek tomu držia a časť sa rozvíri do vzduchu. Radikálne riešenie vám však pomôže, vymeňte koberce za ľahko udržiavateľný materiál – plávajúca či vinylová podlaha, linoleum, alebo parkety. V prípade, že sa koberca nechcete vzdať, pravidelne ho tepujte a čistite parou.

2. Utierajte podlahu navlhko

Mnoho ľudí zastáva názor, že podlahu stačí častejšie vysávať, no umývať až pri veľkom upratovaní. Ak sa chcete zbaviť prachu, tak nestačí. Dôkladne vytrieť zem vlhkým mopom či handrou vám pomôže zbaviť sa aj čiastok, ktoré uniknú vysávaču. Na trhu nájdete však aj prípravky, ktoré zvyšujú lesk podlahy a zároveň odpudzujú prach. Samozrejme, nie navždy, no sú skvelým pomocníkom, ktorý udrží vašu domácnosť dlhšie v dobrom stave.

Utierajte podlahu navlhko


3. Zoberte si do parády žalúzie

Veľkým lapačom prachu sú žalúzie, hoci ich používate denne, nečistoty sa na nich napriek tomu držia ako kliešť. Vyčistiť žalúzie nie je najjednoduchšou úlohou, zanedbávať by ste ju však rozhodne nemali. Ďalším riešením je poobzerať sa po alterantíve – napríklad vnútorné žalúzie vymeniť za tie vonkajšie či rolety.

prach je aj na žalúziách


4. Posvieťte si na ťažko dostupné miesta

V rohoch, za skriňou, pod posteľou, pri nohách nočného stolíka, pod radiátorom. Prach obľubuje zdržiavať sa na ťažko dostupných miestach. Ak s ním chcete skutočne zatočiť, mali by ste si vyhrnúť rukávy a pri upratovaní sa pustiť aj do týchto lokalít. Aj kvôli prašnosti je vhodným riešením minimalistické bývanie a nábytok na nohách – aspoň jednoduchšie umyjete podlahu za gaučom či kreslom.

5. Opatrne s otvorenými oknami

Hoci pravidelné vetranie je dôležité, práve cez okná sa k nám domov dostane množstvo prachu. Ak bývate pri rušnej ceste, riešením môže byť vetrať skoro ráno alebo večer, keď nejazdí mnoho áut. Ideálnym spôsobom, ako sa počas cesty za čerstvým vzduchom nestretnúť s prachom, je riadené vetranie – vzduchotechnika vháňa do domu svieži vzduch, no nečistoty, prach či peľ zachytávajú filtre.

6. Ak máte zvieratá, pravidelne ich češte

Chumáče zvieracej srsti sú skvelou základňou pre drobnejšie čiastočky prachu či roztočov. Aj preto, ak váš miláčik pĺzne, mali by ste mu venovať zvýšenú starostlivosť a pravidelne ho česať. Samozrejme, srsť na podlahe nevymizne úplne, no minimalizujte možné škody. A v nekonečnom boji s prachom je aj toto malé-veľké víťazstvo.

7. Najúčinnejšia je prevencia

Ako to to už býva, najúčinnejším opatrením je prevencia – zbavte sa prirodzených lapačov prachu, ako sú rôzne sošky, textílie či oblečenie, ktoré neskladujete v skrini. Koberce nahraďte materiálmi, ktoré sú ľahko umývateľné a zároveň sa na nich drobné nečistoty nedržia ako kliešte. Zásadným opatrením však je pravidelné upratovanie.

Najúčinnejšia je prevencia
0 0 hlasov
Hodnotenie článku