Učí sa vaše dieťa rozprávať?

Učí sa vaše dieťa rozprávať?

Toto nikdy nerobte!

Okolo roka a pol dieťa zmysluplne používa zvyčajne približne 15 slov. V ďalších mesiacoch sa jeho slovná zásoba raketovou rýchlosťou rozširuje, v dvoch rokoch už tvorí vety. Na to, aby ste mu pomohli jasnejšie komunikovať jeho potreby, stačí nerobiť týchto 5 chýb.

1. Šušľanie

Ňu, ňu, ty moje zlatíííškooooo. Bago, bagoo je na stavenisku (bager). Prihovárate sa dieťaťu zmeneným hlasom? Naschvál šušlete alebo napodobňujete detskú hatlaninu? Nerobte to. Dieťa si z takéhoto tónu nevie vybrať „slová“ a vníma vašu reč ako zhluk zábavných zvukov. Upozornite na to aj starých rodičov, ktorí majú zvyčajne tendencie rozplývať sa nad drobcami takýmto spôsobom.

2. Zdrobneniny

Mačička, ručička, nožička… Neznejú vám tieto slová povedome? Ak sa nad tým zamyslíte, zistíte, že áno –mačka, ruka, noha sú úplne iné, ľahko rozoznateľné slová. To, že nepoužívate eufemizmy (zjemnené slová), neznamená, že ste prísny rodič! Iba pomáhate dieťaťu jednoduchšie sa zorientovať v slovenskej reči a pomaly si budovať slovnú zásobu.

3. Krik a irónia

Deti nerozumejú irónii. Ak im poviete, že to je teda „paráda“, že vyliali čaj, pochopia, že je to paráda. A ešte budú zmätené, prečo pri tom kričíte a prečo je paráda raz zle a raz dobre. Snažte sa vyhnúť ironickým poznámkam, sarkazmu, zosmiešňovaniu a kriku. Nielen priamo v komunikácií s dieťaťom, ale aj pri rozhovore s dospelým, keď je dieťa vo vašej prítomnosti.

Deti nerozumejú irónii

4. Bombardovanie otázkami

Ako robí havko? Čo je toto? Akú má farbu autíčko? Všetkého veľa škodí. Ak dieťa neustále bombardujete otázkami, môže sa jeho rečový vývoj spomaliť alebo v niektorých prípadoch úplne zablokovať. Zapájajte dieťa do konverzácie, komunikujte s ním o bežných veciach: „Chceš si čítať knižku alebo sa hrať s kockami?“ A počkajte aspoň 5 sekúnd na reakciu (narátajte do 10).

5. Nedôslednosť

Deti sa učia napodobňovaním. Doprajte im teda priestor, aby vás mohli pri rozprávaní vidieť – vždy sa skloňte na ich úroveň, keď sa im prihovárate. Aj keď sa rozprávate s dospelým, snažte sa tak, aby vám dieťa videlo na ústa (ak práve nie je zahĺbené do hry). Nerozprávajte rýchlo, dodržiavajte však správny rytmus reči (nesekajte zbytočne slová). Dôsledne vyslovujte a vyhnite sa skratkám a slangu, ktorému deti nemusia rozumieť.

Deti sa učia napodobňovaním
0 0 hlasov
Hodnotenie článku