mať doma poriadok

Upratovacia diva Marie Kondo vás naučí mať doma poriadok

Čítať vedela už ako päťročná a úplne podľahla čaru časopisov pre gazdinky. Nielen však samotná starostlivosť o domácnosť bola to, čo Marie Kondo napĺňala. Doslova sa našla v upratovaní. Vytvorila návod, ako z vás samotné upratanie domácnosti doslova vykreše nového človeka. Máte chuť na jarnú očistu? Tak poďte do toho spolu s nami.

1. Upratujte sami

Dôležité je nájsť si na upratovanie dostatok času, ideálne si vyhradiť celý víkend. Odporúčame dni, keď je vonku pekné počasie – znie to síce nelogicky, no keď otvoríte okná, vpustíte dnu slniečko a čerstvý vzduch, pôjde vám to ľahšie. A okrem čerstvého vzduchu dnu nikoho nevpúšťajte – hoci máte dom či pivnicu zapratanú hordami zbytočností, nevolajte si nikoho na pomoc. Podľa skúseností by to dopadlo tak, že mama, svokra, či kamoška by vám skôr radila ponechať si viac vecí, ako naozaj potrebujete.

na upratovanie dostatok času

2. Upratovanie ako meditácia

Niekoho baví upratovať pri dynamickej hudbe, niekto si rád spieva. Marie však odporúča upratovať v úplnom tichu, maximálne si pustiť relaxačnú hudbu. Jednoduchšie sa tak „napojíte“ na veci, ktoré vlastníte, v pokoji popremýšľate, či ich ešte potrebujete a keď nie, radí pekne im poďakovať za službu, ktorú vám urobili po celé tie roky a vyhodiť ich.

3. Upratovanie podľa kategórií

Základnou chybou, ktorú robíme pri upratovaní domácností je, že postupujeme podľa miestností v dome či v byte – najskôr upraceme spálňu, potom kuchyňu, obývačku… Marie radí postupovať podľa kategórií – to znamená upratať oblečenie – všetko oblečenie v byte, v skriniach na chodbe, vo vreciach v pivnici. Následne prejsť na listiny, dokumenty, časopisy, atď.

Upratovanie podľa kategórií

4. Upratať = vyhodiť

Veci, ktoré vyradíte, neodkladajte nikam – do pivnice, do garáže alebo na povalu, že čo ak sa ešte zídu. Nezídu, len vám zbytočne budú zaberať miesto. Rozlúčte sa s nimi, darujte ich na charitu, predajte v bazároch… Neodkladajte si ich ani do domu rodičov či na chatu.

5. Zrolované oblečenie

Jeden z najlepších trikov, ktoré Marie odporúča, je systém ukladania oblečenia. Kúsky z jemných látok odporúča zavesiť na vešiak, zvyšok zrolovať do zásuviek. Vďaka tomu budete mať dokonalý prehľad o tom, čo máte doma, neurobíte bordel, keď budete loviť tričko zo spodu „komínka“, oblečenie sa pri správnom zrolovaní nepokrčí ani nezničí. Uľahčí vám to aj balenie. Zrolované kúsky oblečenia v batožine zaberajú minimim priestoru.

Čím menej máme a vlastníme, tým sme šťastnejší. Nie je skvelé utrieť fľaky od nápojov zo stola, ak nemusíte z neho nič odkladať?

Viac článkov
Zostali vám vajíčka?
Zostali vám vajíčka?