Vianočná ruža vydrží celý rok

Vianočná ruža vydrží celý rok

Ako sa o ňu starať?

Prýštec najkrajší, v našich končinách známejší ako vianočná ruža, patrí medzi obľúbenú vianočnú dekoráciu. Mnohí sa s ňou však po Vianociach rozlúčia, no ak jej venujete zvýšenú a najmä správnu starostlivosť, vydrží vám i do ďalších sviatkov. Ako na to? Rastlina pochádza z Mexika, takže chladné počasie nepatrí medzi jej obľúbené. Preto by sme mali dbať o správnu starostlivosť už počas transportu vianočnej ruže domov.

Ako vybrať a aklimatizovať vianočnú ružu

Aby vianočná ruža prežila čo najdlhšie, už v kvetinárstve alebo supermarkete by sme mali vybrať rastliny v najlepšej forme. Ako ich spoznáme? Nemajú opadané či inak poškodené listy a už vôbec nie premokrený substrát. Počas chladných dní by sme mali prýštecu najkrajšiemu zabezpečiť dostatočnú ochranu pred mrazivým vzduchom. Na to poslúži zabelenie črepníka a listov napríklad do hrubšieho papiera či jutoviny.

Čas, ktorý vianočná ruža strávi na ceste, by mal byť čo najkratší – určite ju nenechávajte stáť v kufri auta do ďalšieho dňa, nemusela by to prežiť. Nezabudnite jej dopriať tiež aklimatizáciu. Predtým, ako si ju vystavíte na parapete, stole či poličke, nechajte ju privyknúť si na novú teplotu medzikrokom. Aby nezažila teplotný šok, doprajte jej deň dva na chodbe či v garáži, kde sa nekúri.

Aké stanovisko vybrať pre vianočnú ružu

Vianočná ruža nemá veľmi rada premiestňovanie, preto sa snažte vybrať vhodné stanovisko hneď pri príchode k vám domov. Na čo si dať pozor? Prýštec je veľmi citlivý – na svetlo, na kvalitu vzduchu i teplotu. Vyhnúť by sme sa mali stanoviskám v blízkosti radiátorov či piecok, teplý a najmä suchý vzduch ju môže usmrtiť.

Rovnako by sme si mali dať pozor na to, aby vianočná ruža nebola vystavená prievanu a dokonca ani cigaretovému dymu. Ako optimálne miesto sa tak javí okenný parapet v miestnosti, kde sa veľmi často nezdržiavate a teplota tam počas zimných dní neprekročí 20 °C. Prýštec totiž potrebuje dostatok svetla, zvoliť tiež môžete stojan na kvety tesne pri okne no v dostatočnej vzdialenosti od vykurovacieho telesa, ktoré sa najčastejšie nachádza na stene s oknami.

Ako často zalievať vianočnú ružu

Už v úvode sme naznačili, že vianočnej ruži premokrený substrát nevyhovuje. V opačnom prípade môže dôjsť k odhnitiu koreňového systému. Zároveň však táto rastlina má rada pôdu vlhkú, ako však nájsť správnu hranicu? Ideálnym riešením je zalievať vianočnú ružu do podmisky, pokojne aj viackrát do týždňa. Na tento účel používame odstátu vodu izbovej teploty, po pár hodinách môžeme prebytočnú vodu z podmisky vyliať. V období kvitnutia odporúčame siahnuť aj po hnojive – vhodné je napríklad to na izbovky. A ešte drobný tip na záver, vianočnej ruži prospeje, keď ju raz, dvakrát týždenne pokropíte vodou z rozprašovača. Prýštec zvykne kvitnúť často až do marca, čo však robiť potom, keď zhodí kvety?

Čo robiť, aby vianočná ruža opäť kvitla

Vyššie opísanú starostlivosť venujeme vianočnej ruži až dovtedy, kým neodkvitne. Potom je čas na zmenu. Prýštec po odkvitnutí nie je vôbec nutné vyhadzovať, namiesto toho obmedzíme zálievku, skrátime listy približne o tretinu a doprajeme mu oddych. Približne po mesiaci by sme na vianočnej ruži mali pozorovať prvé puky, môžeme to považovať ako znamenie: rastlinu presaďme do väčšieho črepníka s novým substrátom (vhodný je rašelinový).

V letných mesiacoch neváhame a vianočnú ružu presunieme do exteriéru, s príchodom chladnejších nocí ju však dáme späť na pôvodné stanovisko. Niekedy začiatkom novembra, resp. pri prvých mrazivých dňoch sa opäť vrátime k pôvodnej starostlivosti. S drobným rozdielom: prýštec na tri týždne zakryjeme papierovou krabicou alebo schováme na tmavé miesto. Asi týždeň po odkrytí by sme mali pozorovať nové kvietky. Starostlivosť o vianočnú ružu dá zabrať, no výsledok rozhodne stojí za to.

čo robiť, aby vianočná ruža opäť kvitla
4.5 2 hlasov
Hodnotenie článku