Vianočná ruža

Vianočná ruža

Ako sa o ňu starať, aby prežila celý rok?

December je ten mesiac v roku, keď v kvetinárstvach aj supermarketoch môžeme vidieť najčastejšie červené, krásne rozkvitnuté kvetiny. Ak sa na ne pozrieme detailnejšie, dočítame sa, že ide o vianočnú ružu alebo vianočnú hviezdu. Botanický názov tejto rastliny veľmi dobre vystihuje jej podstatu: prýštec najkrajší. Ako sa však o vianočnú ružu starať tak, aby prežila aj vianočný stromček a robila nám radosť počas celého roka?

Ako sa starať o vianočnú ružu po nákupe

Prvé kroky, aby sme vianočnej ruži predĺžili život, nasledujú už tesne po nákupe. Či už cestou z obchodu alebo pri vybaľovaní by sme mali urobiť maximum pre to, aby sme jej nepoškodili listy. Ak chcete túto rastlinu udržať v dobrom stave, v obchode nechajte také kvety, ktoré majú premokrený substrát či viditeľne poškodené listy – napríklad sú zvädnuté či pokrútené.

V prípade, že vonku mrzne, zabaľte vianočnú ružu do hrubšieho papiera, v kvetinárstvách by vám to predajca mal navrhnúť sám. Transport rastliny by mal byť čo najkratší, ak ju necháte v kufri auta na noc, nemôžete byť prekvapený, keď jej opadajú všetky listy.

Vianočná ruža sa musí najprv aklimatizovať

V decembri sa pravidelne teploty pohybujú okolo nuly, resp. pod nulou. Preto je dôležité myslieť na to, že vianočná ruža by po prechode z premrznutého exteriéru do vykúreného interiéru mohla utrpieť teplotný šok. Preto jej doprajte minimálne niekoľko hodín na aklimatizáciu – napríklad na spoločnej chodbe či v pivnici, kde je chladnejšie, no nemrzne.

Po aklimatizácii nasleduje hľadanie vhodného miesta, snažte sa o to, aby bolo nemenné a nemuseli ste ju premiestňovať – vianočná ruža totiž manipuláciu nemá veľmi v obľube. Aké stanovisko jej teda nájsť? Dbajte na to, aby mala dostatok svetla, nebola v prievane, neohrozoval ju dym z cigariet a v danej miestnosti by sa teplota mala pohybovať od 18 do 20 °C.

Ako sa starať o vianočnú ružu

Zalievanie vianočnej ruže je pomerne náročné, obľubuje totiž neustále vlhku pôdu, tá však nesmie byť premokrená. Treba teda nájsť správnu hranicu, zároveň by voda na polievanie mala byť aspoň dve hodiny odstáta, voda priamo z vodovodného kohútika by jej mohla uškodiť. Pravidelne tiež kontrolujte misku pod črepníkom, ak je v nej voda, vylejte ju.

Vianočná ruža kvitne najčastejšie až do marca, počas tohto obdobia potrebuje výrazne viac živín, preto sa ju nebojte pohnojiť trochou hnojiva na izbovky minimálne raz a úplne v pohode aj dvakrát týždenne. Ak ju počas hnojenia aj orosíte rozprašovačom, odvďačí sa vám.

Ako sa starať o vianočnú ružu

Čo robiť, keď vianočná ruža odkvitne

Stále sa nájde dosť ľudí, ktorý po odkvitnutí, niekedy v marci, vianočnú ružu jednoducho vyhodia a v decembri si kúpia novú. Ak je vám to ľúto, vďaka týmto tipom a radám dokážete zariadiť, aby rastlina rozkvitla opäť. Ako na to? Po odkvitnutí sa v zásade mení celá starostlivosť o vianočnú ružu: polievajte ju výrazne menej a po tom, ako jej kvety opadnú, doprajte rastline odpočinok pokojne aj jeden mesiac.

Po štyroch týždňoch si nasaďte ochranné rukavice, rastlinu hlboko zrežte a opätovne ju zalievajte tak, aby mala vlhký substrát. Po takejto starostlivosti by sa na vianočnej ruži mali opäť objaviť puky, to je jasný signál, že ju treba presadiť do o trochu väčšieho črepníka s novým rašelinovým substrátom. Počas teplejších dní jej môžete vybrať stanovisko aj v exteriéri, napríklad na balkóne, ešte predtým, ako dorazia prvé mrazy, ju vráťte na pôvodné miesto.

S príchodom zimy prejdite na pôvodnú starostlivosť: neustále vlhká pôda, prihnojovanie a tiež zrezávanie – snažte sa o to, aby mala maximálne 5 výhonkov (odrezky môžete zasadiť). S príchodom novembra sa zahrajte na pána počasia a zabezpečte, aby vianočná ruža bola v úplnej tme najmenej 15 hodín denne. Nemusíte ju ani premiestniť, stačí ju prikryť napríklad kartónovou krabicou. Približne o mesiac by sa mali objaviť drobné kvietky. Hoci je to náročné, stojí to rozhodne za to.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku