čo je to prerušovaný pôst

Viete, čo je to prerušovaný pôst a ako funguje?

Niekto neje v piatky mäsité pokrmy. Niekto si dá jeden deň v týždni úplný „pokoj“ od jedla a pije iba zeleninové či ovocné šťavy alebo čistú vodu. A niekto kontrolovane neje niekoľko hodín v priebehu dňa, aby naštartoval spaľovanie tukov. Viete, aké účinky má na vaše telo prerušovaný pôst?

Prerušovaný pôst je cielené „hladovanie“ počas niekoľkých hodín dňa alebo počas celého dňa či niekoľkých dní do týždňa. Medzi najčastejšie praktizované pôsty patrí jeden „hladný“ deň do týždna, prípadne 16/8 – tento pomer znamená, že všetko jedlo dňa zjete počas ôsmich hodín bdenia, následne 16 hodín hladujete (z ktorých ideálne 8 hodín spíte). Zdá sa vám to strašidelné? Vôbec nemusí!

Kedy a čo jesť počas prerušovaného pôstu

Držanie pôstu bolo súčasťou ľudskej histórie od nepamäti. Kedysi nebola potrava bežne dostupná ako dnes – že si kedykoľvek skočíte do chladničky či do obchodu, keď vás prepadne hlad. Niekedy boli ľudia nútení prežiť bez stravy aj niekoľko dní či týždňov. A zvládali to bravúrne. Prečo?

Ľudské telo využíva na výrobu energie glukózu. Keď sa najeme, prirodzene nám stúpne hladina cukru v krvi, aby sa následne znížila. Ak dlhšie nejeme, hladina cukru v krvi sa znižuje, my najskôr cítime hlad, no čím viac klesá produkcia inzulínu v našom tele, tým rýchlejšie sa rozkladajú mastné kyseliny – teda spaľujú tuky. Pri pravidelnom prerušovanom pôste telo bude dlhší čas vystavené hladovaniu, teda môže veselo spaľovať tukové zásoby. Tento model je zjednodušený, v skutočnosti sú metabolické procesy oveľa zložitejšie, no základ je rovnaký – prerušovaný pôst vám môže pomôcť zhodiť tvrdohlavé kilogramy.

čo jesť počas prerušovaného pôstu

Raňajky, obed, večera?

Ľudské telo nie je prirodzene nastavené na taký častý príjem potravy, aký máme v súčasnosti. Prerušovaný denný pôst v pomere 16/8 je skvelým spôsobom, ako nájsť cestu k sebe, zatočiť s nadváhou, lepšie sa sústrediť. Odporúča sa nenajesť sa hneď po prebudení, cítili by ste útlm, mohli by vás skoliť bolesti hlavy a neschopnosť sústrediť sa. Naplánujte si „okno“ na jedenie približne od obeda do večera. Je to aj spoločensky akceptovateľnejšie a pomôže vám to zotrvať v pôste – môžete bez obáv obedovať s kolegami aj večerať s partnerom. Nebudete jesť od neskoršieho večera do nasledujúceho obeda a podobne. Ráno si môžete dať na vzpruženie espresso s lyžičkou kokosového oleja a naštartovať tak spaľovanie tukov.

Kedy sa prerušovaný pôst neodporúča:

Ak ste tehotná, dojčíte, ak trpíte alebo trpeli ste poruchou príjmu potravy, neodporúča sa diabetikom a ľuďom, ktorí berú lieky spolu s jedlom v určitých časových intervaloch.

prerušovaný pôst sa neodporúča
Viac článkov
Ako zberať a využívať dažďovú vodu
Ako zberať a využívať dažďovú vodu