Viete, čo znamená cost per wear

Viete, čo znamená „cost per wear“?

A prečo by ste mu mali venovať pozornosť?

Priznáte sa kamarátke, že ste si kúpili vlnené sako za 150 eur a ona prevráti očami a povie, že by si v živote nikdy nič také nekúpila? Prípadne túžite po drahej kabelke, ktorú by ste nosili denno-denne, no neviete, tiež sa vám zdá pridrahá? Presne v tomto prípade si vyrátajte „cost per wear“. Čo to znamená?

Koľko vás reálne stojí oblečenie?

Cost per wear je index, ktorý označuje cenu za nosenie, teda charakterizuje reálnu hodnotu produktu. Vyrátate ho tak, že nákupnú cenu oblečenia vydelíte počtom razov, koľkokrát predpokladáte, že si ho oblečiete (resp. koľkokrát ste ho už mali na sebe, ak ide o starší kúsok). Ak vlnené sako budete nosiť celú jeseň a oblečiete si ho povedzme 60-krát, jeho CPW cena už po jednej sezóne bude 2,50 eura (150 deleno 60). Ak si vo výpredaji kúpi kamoška 3 tričká po 5 eur, z toho jedno si len raz neoblečie a zistí, že jej nesedí, jeho CPW bude 5 eur a tým pádom ju vyjde reálne drahšie ako vaše drahé vlnené sako. V prípade kvalitnej kabelky, ktorá môže byť investíciou na celé roky, sa môžete dostať k cene len pár centov.

Pri cost per wear však nejde len o peniaze, ale najmä o ekologický rozmer. Plytvanie oblečením, zbytočné nakupovanie a hromadenie odpadu extrémne zaťažuje životné prostredie, nielen vašu peňaženku. Odporúča sa teda radšej investovať do drahších kúskov. Aale pozor, reálne kvalitných, z prvotriednych materiálov, nie predražené kvázi-značkové polyesterové trendy, ktoré sú len záležitosťou na jednu sezónu. Spoľahnite sa na materiály, ktoré vám pri správnej starostlivosti vydržia niekoľko sezón aj pri denno-dennom nosení a nevyžadujú žiadne špeciálne požiadavky na skladovanie či údržbu.

Výborná je napríklad vlna. Vlnené svetre nemusíte prať po celú zimu, pokojne ich stačí vyvetrať. Vlna totiž prirodzene odpudzuje nečistoty, je antibakteriálna a nezapácha. Čím menej budete vlnený sveter prať, tým lepšie preň. Podobne sa oplatí investovať do ľanu, ktorý je extrémne odolný, prípadne do biobavlny, ktorá je skvelou ekologickou voľbou aj pre malé deti a výborne ju tolerujú aj alergici. Zo všetkých týchto materiálov si dokážete vyskladať funkčný šatník, ktorý možno zo začiatku bude predstavovať vyššiu investíciu. No vyhnete sa rozmýšľaniu, čo si ráno oblečiete a budete sa cítiť božsky. Každý jeden kvalitný kúsok je totiž rana do čierneho.

Pri cost per wear však nejde len o peniaze
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Zázračný rakytník
Zázračný rakytník