Všemocná pŕhľava

Všemocná pŕhľava

Vedeli ste, že...

Ak ste sa rozhodli nazbierať si bylinky, v žiadnom prípade by ste nemali vynechať pŕhľavu. Napriek tomu, že pŕhli, vie byť aj mimoriadne nápomocná.

Úžasné účinky žihľavy sú známe už od pradávna a aj naši starí rodičia sa na ňu obracali s nejedným neduhom. Využívali ju zvonku, zvnútra a aj v hospodárstve. Žihľava, alebo po správnosti, pŕhľava, obsahuje množstvo blahodarných látok. Z vitamínov v nej nájdeme bohaté zastúpenie vitamínu A, C, K a aj niektorých vitamínov zo skupiny B. Z minerálov je známa hlavne pre svoj pomerne vysoký obsah železa. Nájdeme v nej však aj draslík, vápnik či mangán.

Vnútorné použitie

Pŕhľava je optimálna bylinka pri očistných jarných kúrach. Okrem toho, že stimuluje krvný obeh a rozhýbe metabolizmu, pretože priaznivo vplýva na pečeň, žlčník a obličky, pôsobí aj prečisťujúco. Možno si z nej pripraviť čaj na čistenie krvi a škodlivých látok v tele. Vďaka svojim močopudným vlastnostiam rýchlejšie vylúči toxíny tela. Veľmi vhodná je napríklad aj pri zápaloch močových ciest.

Čaj zo žihľavy sa oplatí popíjať aj pri kožných problémoch ako sú napríklad akné, psoriáza aj niektoré druhy ekzémov. Najčastejšie pripravuje z mladých listov pŕhľavy. Obzvlášť vysoký podiel výživných látok majú v čerstvom stave. Môžete si ich spariť a malými dúškami popíjať tento zázračný sýtozelený čaj alebo si môžete pripraviť fantastický jemný šalát, ktorý vás nabije energiou. Veľmi zaujímavý a chutný variant je aj žihľavová polievka. Listy sa zbierajú od apríla do septembra, mimo kvitnutia pŕhľavy. Oparením a vyklepaním stratia svoje pŕhlivé účinky.

Čaj zo žihľavy

Vonkajšie použitie

Okrem polievky, šalátu a čaju sa zo žihľavy pripravujú aj ďalšie liečivé odvary či výluhy. Žihľava stimuluje rast vlasov, priaznivo pôsobí na vlasové korienky a aj celkovo na pokožku hlavy. Preto pri vypadávaní vlasov odporúčame staviť na žihľavovú kúru. Okrem vývaru z listov môžete siahnuť aj po koreni pŕhľavy, priaznivé účinky budú zosilnené. Rovnako aj pri lupinách vedia oplachy žihľavovou vodou pomôcť. Ak na ne nemáte čas, môžete si vyrobiť prípadne aj zakúpiť žihľavovú vodu a tú si do pokožky hlavy jemne vmasírovať po každom umytí vlasov.

Známe sú aj protireumatické účinky, ale šibanie sa žihľavovými metličkami je pomerne drastický spôsob. O niečo jemnejšia metóda je pridávanie si silného žihľavového výluhu do kúpeľa. Čerstvé listy majú regeneračné a protizápalové účinky, môžete si ich priložiť na menšie rany, odreniny či popáleniny. (Samozrejme listy predtým vyklepte, aby ste si nepodráždili pokožku ešte viac).

Žihľava stimuluje rast vlasov

Vonkajšie využitie

V záhrade a hospodárstve má žihľava tiež svoje čestné miesto. Okrem výdatnej časti jedálnička pre hydinu a ostatné hospodárske zvieratá, pre ktoré je veľkým zdrojom vitamínov, sa dnes často pŕhľava využíva v ekologickom poľnohospodárstve ako ekologický postrek proti plesniam, voškám a ďalším škodcom.

Rozhodne odporúčame dať pŕhľave zelenú! Neobanujete.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku