Vyberáte outdoorové nohavice?

Vyberáte outdoorové nohavice?

Na toto myslite

Ak zbožňujete turistiku, istotne viete, že dôležité nie sú iba kvalitné, pohodlné a pevné topánky, ale aj oblečenie. Jednou z dvoch najdôležitejších častí odevu do prírody sú outdoorové nohavice. Očakávame od nich, že budú pevné, no doprajú nám voľnosť pohybu, budú odolné voči dažďu a vetru, ale koži dožičia dostatok vzduchu. Sú to detaily, ktoré vytvárajú spoľahlivý celok. Na čo by sme mali myslieť, keď si vyberáme outdoorové nohavice?

Materiál nohavíc

Materiál, z ktorého sú outdoorové nohavice vyrobené, patrí medzi kľúčové aspekty. Ako sme už v úvode spomínali, mal by byť dostatočne odolný proti mechanickému poškodeniu – koľkokrát sa počas túry zachytíte o kríky s tŕňmi či o ostré skaly –, no zároveň by mal umožňovať dostatočnú flexibilitu pri pohybe. V nohaviciach nebudete iba chodiť, čaká na vás šplhanie, čupenie, sedenie a niekedy i ležanie.

Veľkým plusom je, keď sa materiál nohavíc dá ešte aj naimpregnovať, čím sa zvýši jeho vodeodolnosť. Zároveň by mal nášmu telu poskytovať dostatok vzduchu, čím sa zníži potenie. To sú dôvody, pre ktoré sa oplatí siahnuť po renomovaných výrobcoch turistického oblečenia. Medzi špičku na trhu patrí napríklad materiál G-1000 od švédskej značky Fjällräven.

Nepodceňujte strih a výšku pásu

Dobrý strih na outdoorových nohaviciach je na nezaplatenie. Ako by však mal vyzerať? Pri dlhších túrach oceníte najmä anatomické prispôsobenie odevu v oblasti zadku a kolien. Veľkým plusom je posunutie vnútorných švov najmä v oblastí slabín – vďaka tomu nevznikajú bolestivé odreniny. Pri dlhších túrach či sedení na snehu je na mieste myslieť i na spevnenú zadnú časť outdoorových nohavíc.

A čo výška pásu? Najmä pri čupení či sedení je príjemným benefitom vyšší pás, ktorý je pohodlnejší i pri nosení batohu. Detailom, na ktorom záleží, môžu byť napríklad tiež pútka na opasok, prípadne spevnené miesta alebo pracky s gombíkmi na turistické traky.

Čo si všímať na švoch

Samozrejme kvalitu ich prevedenia a tiež kvalitu materiálu, z ktorého sú vyhotovené. Ďalším tipom, čo by sme si pri švoch mali všímať, môže byť napríklad ich znásobenie v najviac namáhaných častiach nohavíc. V týchto oblastiach je veľkou výhodou, ak je taký šev zdvoj- či dokonca strojnásobený. Na trhu tiež môžeme objaviť outdoorové nohavice, ktoré majú rozdelený zadný šev po svojej celej dĺžke – až po pás. Vďaka tomuto riešeniu si dokážete veľmi dobre prispôsobiť strih nohavíc, vďaka čomu sa v nich na túre budete cítiť pohodlnejšie.

Čo si všímať na švoch

Samozrejmosťou by mali byť šikovné vrecká

Mapa, kompas, drobné občerstvenie, smartfón, baterka. Na túre je dôležité mať tieto predmety po ruke, aj preto by vhodné outdoorové nohavice mali mať viac vreciek ako rifle. Samozrejmosťou by tiež malo byť ich zipsovanie a mechovitý tvar, vďaka ktorému budú mať väčší objem. A keď sme pri zipsoch: ak outdoorové nohavice ponúkajú možnosť odzipsovať spodnú čas a premeniť ich na šortky, získate tak odev, ktorý využijete celoročne. Okrem toho je plusom aj zips v oblastí slabín či zadnej časti nohavíc, ktorý si môžete otvoriť počas teplejších dní, a tak dosiahnuť lepšiu termoreguláciu.

Na čo ešte myslieť

Ak na turistiku nosíte i chrániče kolien, určite oceníte outdoorové nohavice s otvorom špeciálne pre tento doplnok. Vďaka nemu nebudete pri pohybe nijako limitovaný. Ďalším doplnkom, ktorý vám uľahčí pobyt v zasneženej prírode, sú tiež háčiky či očká, ktoré môžete pripnúť na topánky. Okrem toho je pre celkové pohodlie krokom vpred i elastický, resp. strečový pás. Ak si dáte pri výbere outdoorových nohavíc na toto pozor, nemali by ste urobiť krok vedľa.

Na čo ešte myslieť
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Takto s ňou zatočíte
Škvrna na gauči či blúzke?