čistý vzduch s izbovkami

Vyčistite si vzduch pomocou izboviek

Na osvieženie interiéru existuje jednoduché a efektívne riešenie. Podľa výskumníkov NASA sú to práve izbové rastliny, ktoré majú jedinečnú schopnosť vyčistiť vzduch.

V interiéroch trávime najviac času a často si neuvedomujeme, že práve doma či v kancelárii môže byť značne znečistený vzduch. Výskumy dokonca hovoria, že ovzdušie v uzavretej a nevyvetranej miestnosti môže byť 5 až 10 násobne znečistenejšie ako vo vonkajšom prostredí. Toto znečistenie je neviditeľné, často úplne bez zápachu, ale nie neškodné pre naše zdravie. Stavebné materiály, nátery podláh a stien, farby, laky, lepidlá tapety a koberce, drevený nábytok, čistiace prostriedky, osviežovače vzduchu (paradoxne!), výpary z kúrenia či varenia vedia vo veľkej miere znečistiť vzduch, ktorý dýchame.

čistý vzduch


Prírodná čistička vzduchu

Princíp na akom fungujú rastliny ako filtračné mechanizmi, je jednoduchý, prirodzený a funguje nepretržite. Rastliny prostredníctvom listov absorbujú škodlivé látky zo vzduchu, najmä benzén, formaldehyd, xylén, toluén, trichlóretylén a amoniak, ktoré sa vo väčšej či menšej miere vyskytujú v interiéroch a sú nebezpečné pre ľudský organizmus.

Absorbované látky sú následne filtrované a „trávené“ koreňmi, ktoré ich premieňajú na dokonale zdravé organické produkty slúžiace na výživu rastliny. Pri procese fotosyntézy rastlina následne vydáva kyslík vo forme jemnučkej vodnej pary. Vo všeobecnosti platí, že čím viac vody spotrebuje rastlina, tým viac vlhkosti vytvára a o to viac znižuje znečistenie miestnosti.

Rastlinku si môžeme vybrať podľa toho do akej izby ju chceme umiestniť, a akú látku by mala eliminovať:

Na zníženie formaldehydu

Vyberte si rastlinky ako fikus (ktorúkoľvek odrodu), brečtan , filodendron scandens, palma kentia, dracena lemovaná alebo aglaonéma. Všetky tieto rastliny sú vhodné do obývačky alebo spálne.

zníženie formaldehydu


Na zvlhčenie vzduchu

Ak často trpíte kašľom je pravdepodobné, že vzduch vo vašom byte je suchý – či už kvôli klimatizácií, vykurovaniu alebo nedostatočnému vetraniu. V tomto prípade je dobré vybrať si rastliny, ktoré produkujú v dostatočnej miere vodnú paru a zvlhčujú vzduch. Ide napríklad o gerberu, potosovec alebo difenbachiu, ktorá je však jedovatá a preto sa neodporúča k deťom alebo domácim zvieratám. Paprade sú tiež vhodnou rastlinou na zníženie statickej elektriny a zvlhčenie vzduchu.

Na zníženie amoniaku

Inou príčinou kašľu môže byť prítomnosť produktov obsahujúcich amoniak. Azalka a palma majú schopnosť zachytiť častice amoniaku. V prípade, že si zadovážite tieto izbové rastliny, umiestnite ich radšej na nepriame slnko. Do kuchyne môžete umiestniť brečtan, fikus alebo antúrium.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku