Vyrobte si domáci jogurt aj bez jogurtovača

Vyrobte si domáci jogurt aj bez jogurtovača

V rúre!

Výroba domáceho bieleho jogurtu nie je žiadna veda – v podstate ide o množenie. V mlieku sa v teplom prostredí rozmnožia priaznivé baktérie z pridaného jogurtu a v chladničke následne spôsobia, že jogurty zhustnú. Síce nedosiahnete hustotu kupovaného jogurtu, ktorý je často zahustený kukuričným škrobom či inými zahusťovadlami, vyrobíte si však skvelú ľahkú pochúťku, ktorú môžete použiť na prípravu ďalších jedál, ponúknuť deťom na raňajky či po dochutení nutellou či domácim džemom ako rýchly a zdravý dezert. A nepotrebujete na to jogurtovať ani žiadne špeciálne pomôcky – postačí vám iba rúra a pár pohárikov na zaváranie s viečkami.

Potrebujete:

1 liter čerstvého plnotučného mlieka pasterizovaného, nie trvanlivého

1 biely jogurt so živými kultúrami, neochutený, bez zahusťovadiel (z chladničky ho vyberte hodinu pred prípravou domáceho jogurtu).

Na dochutenie:

nutella

salko

med

orechy

domáci džem

javorový sirup

Základom je správna teplota. Mlieko vylejte do kastróla a nechajte ho dôjsť do varu. Nevarte, len nechajte zovrieť a odstavte. Nechajte ho pri izbovej teplote chladnúť na približne 40 stupňov – je to o niečo teplejšia voda, než v ktorej by ste kúpali malé dieťa, no chladnejšia, než v ktorej sa sprchuje väčšina žien. Keď sa vám bude zdať, že má mlieko správnu teplotu, vezmite varešku, premiešajte ho a vmiešajte doň jogurt izbovej teploty. Zmes prelejte do čistých sklenených fľaštičiek (napr. malé poháre na zaváranie, nezatvorené) a vložte do rúry vyhriatej na 50 stupňov, ktorú následne hneď vypnite.

Po dvoch hodinách fľaštičky vyberte, uzavrite a vložte do chladničky. Jogurt bude pripravený tak cca o 2 hodiny.

Medzitým si pripravte zmes na dochutenie – výborná je napríklad kombinácia roztlačeného banánu a javorového sirupu alebo orieškov s medom či salkom. Ak máte radi prirodzene kyslú chuť jogurtu, pridajte si doň len granolu či sušené ovocie.

Takýto jogurt vám v chladničke vydrží asi 3 dni, ak ho dovtedy neskonzumujete, radšej si pripravujte dávku s polovičného množstva mlieka.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Jesenné tvorenie s deťmi
Jesenné tvorenie s deťmi