Vyrobte si liečivý olej z nechtíka

Vyrobte si liečivý olej z nechtíka

Nechtík lekársky je liečivá bylinka, ktorá vďaka svojej nenáročnosti narastie prakticky kdekoľvek a nevyžaduje ani žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ak máte problémy s pokožkou, vyskúšajte si z nej urobiť liečivý olej. Je vhodný tiež na masáže či pre malé bábätká. Ako na to?

Olej z nechtíka lekárskeho si vyrobíte aj doma a úplne jednoducho! Budete potrebovať iba poriadnu dávku kvetov a kvalitný olej (ideálne slnečnicový, mandľového – olivový olej môže pôsobiť dráždivo na pokožku).

Potrebujete:

4 hrste kvetov nechtíka lekárskeho

0,5 litra kvalitného oleja

zaváraninový pohár, ktorý sa dá uzavrieť pootočením

Ako na to:

1. Kvety nechajte preschnúť na vzdušnom mieste, ideálne na mriežke či sitku, nie na priamom slnku.

2. Mierne presušené kvety natlačte do pohára a zalejte olejom tak, aby boli ponorené. Zatvorte a nechajte odstáť počas dvoch týždňov.

3. Každý druhý deň nádobo otočte – dva dni bude hore dnom, dva dni normálne… atď., aby sa kvety dôkladne ponamáčali v oleji.

Po dvoch týždňoch olej preceďte cez gázu a skladujte na tmavom a chladnom mieste. Používajte na ekzémy, psoriázu, proti akné, ale aj pri uštipnutí hmyzom. Olej má skvelé protizápalové účinky a je výborným pomocníkom aj na masáže. Dokonca pomáha pri svalovej horúčke a uvoľňuje stuhnutú šiju. Ak máte problémy s bolestivými (už zahojenými) jazvami, skúste ich natierať pravidelne nechtíkovým olejom, je možné že sa stiahnu a budú bolieť oveľa menej. Aj v prípade, že potrebujete iba zvlhčiť pokožku, je tento olej skvelým pomocníkom.

TEMPOtip: Pred každým použitím aj prírodného prípravku odporúčame vykonať test na prípadné alergické reakcie. Tie sa môžu objaviť na konkrétnu rastlinu alebo kvôli oleju.Olej tiež nepoužívajte na otvorené rany, zahnisané miesta, onkologické rany (napr. v prípade rakoviny kože) a podobne.

Nechtík lekársky je liečivá bylinka
Viac článkov
Naučte sa párovať víno s jedlom
Naučte sa párovať víno s jedlom