Vyskúšajte rastlinné mlieka

Vyskúšajte rastlinné mlieka

Sú zdravé a plné vitamínov

Rastlinné mlieka sa stali vyhľadávanou alternatívou kedysi nenahraditeľného kravského mlieka. Dokonca sa stále viac a viac tešia veľkej obľube. Nejde len o vegánov a ľudí s alergiami na mlieko, intoleranciou laktózy, ale aj športovci či maminy našli zaľúbenie v týchto lahodných nápojoch.

Výhody

Medzi ich nesporné výhody patrí ľahkosť ich zloženia. Neobsahujú cholesterol, takmer žiadne tuky, kazeín, ani mliečne bielkoviny, ktoré mnohým ľuďom spôsobujú ťažkosti. Ich ponuka je veľmi široká a každé z daných mliek má svoju špecifickú chuť aj výživné vlastnosti. Napriek tomu, že je kravské mlieko veľmi hodnotné na živiny, v našich obchodoch prevažne dostaneme už ochudobnené pasterizované verzie, ktoré majú od zdravého čerstvého mlieka pomerne dosť ďaleko. Aj to je jeden z dôvodov, prečo rastlinné mlieka zažívajú svoj „boom“ a stále častejšie suplujú tento tradičný biely nápoj. Ich chuť je samozrejme iná, všetko je však o zvyku a nakoniec si možno cafe latte s mandľovým mliekom zamilujete ešte viac než to originálne.

cafe latte s mandľovým mliekom

Výživa a vitamíny

Rastlinné mlieka sú nabité vitamínmi. Preto sú veľmi vhodné či už na samotné popíjanie, alebo aj na prípravu ďalších pokrmov. Samozrejme, závisí po akom rastlinnom mlieku siahnete. V tých z obchodu sú navyše často pridávané aj rôzne doplnkové vitamíny a minerály.

Bežne však rastlinné mlieka nesú výživné hodnoty svojho pôvodcu. Preto ak chcete mlieko bohaté na vápnik, stavte na makové. Mandľové obsahuje vitamíny E a B, navyše aj horčík a železo. Ak budete mlieka striedať a pestro sa stravovať, určite vám žiadne vitamíny chýbať nebudú. Čisté rastlinné mlieka obsahujú zdravé zložené cukry s nízkym glykemickým indexom a väčšina má naozaj málo kalórií. Aj preto sú veľmi vhodné pre diabetikov, pri diétach či športe. Vďaka tomu, že neobsahujú cholesterol, sú vítané aj pre ľudí s problematickými cievami či srdcom.

Výroba a využitie

Rastlinné mlieka je možné zakúpiť hotové, ale poľahky si ich môžete vyrobiť aj doma. Výhodou domácej výroby je istota, že budete mať koncentrované kvalitné rastlinné mlieko bez pridaných cukrov a konzervantov. Na výrobu existujú samozrejme aj kuchynskí pomocníci, nad ktorými má zmysel rozmýšľať, ak by ste príprave vlastných rastlinných mliek úplne prepadli. Nie je problém si však vystačiť aj s obyčajným mixérom. Budete potrebovať len suroviny na výrobu mlieka, hrniec, mixér, kus látky na precedenie a nádobu na uskladnenie.

RECEPT: Mandľové mlieko

Jedno z najlahodnejších a najobľúbenejších rastlinných mliek je práve mandľové. Na výrobu jedného litra mlieka potrebujeme 250 g mandlí, vodu, štipku soli a prípadne na dochutenie trstinový cukor alebo agáve sirup. Nelúpané mandle zalejeme vlažnou vodou aspoň na 5 hodín. Ideálne je ich nechať namáčané cez noc. Potom mandle poriadne premyjeme a dáme do mixéra s litrom vody a štipkou soli. Rozmixujeme dohladka. Následne zmes precedíme cez látku a mlieko máme hotové. Môžeme dochutiť cukrom alebo sirupom. V chladničke vydrží 3 – 5 dní. Podobne pripravíte aj ďalšie orieškové mlieka, prípadne obilné, ryžové či kokosové.

Ich využitie je neobmedzené. Môžete ich konzumovať v surovom stave, obzvlášť vhodné sú na prípravu smoothie nápojov, rôznych shakov či kaší ale hodia sa aj na varenie, či pečenie.

TEMPOtip:

Ak ste sa vybrali na výlet, rastlinné mlieko je skvelý fit nápoj na cesty. Je zdravé, chutné, výživné a netreba ho extra uskladňovať v chlade, ak ho skonzumujete v ten istý deň. Takto aj počas horúcich dní môžete mať svoj lahodný „mliečny“ nápoj po ruke!

rastlinné mlieko je skvelý fit nápoj
0 0 hlasov
Hodnotenie článku