Začína sa sezóna kliešťov

Začína sa sezóna kliešťov

Toto by ste o týchto parazitoch mali vedieť

S príchodom jari prichádza aj sezóna kliešťov – stačí, aby teplota stúpla nad 10 °C a kliešte sa prebúdzajú. Práve v tomto období máme chuť – a často si ju aj uspokojíme – na časte výlety v prírode, prechádzky v parkoch či túlanie sa lesom. Tu na nás čaká najväčšie nebezpečenstvo toho, že kliešť si nájde cestu k našej pokožke. Najčastejšie spôsobujú lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Tento parazit je opradený rôznymi poverami, ktoré môžu viesť aj k zbytočným komplikáciám. Čo by ste o kliešťoch mali vedieť – udusiť ho v oleji, alebo nie alebo naozaj padajú tieto parazity zo stromov – a ako ho správne vytiahnuť?

Nie každý kliešť je nositeľom ochorení

To, že si po výlete nájdete na svojom tele kliešťa, ešte automatický neznamená, že sa musíte obávať vyššie spomínaných ochorení. Nie každý z týchto parazitov je totiž nositeľom vírusu. Ďalšou dobrou správou je, že na Slovensku nebýva výskyt kliešťovej encefalitídy vysoký, najviac sa však objavuje v oblastiach pri rieke Váh. Rizikovým územím je tiež oblasť juhozápadného Slovenska, Malých Karpát, okresu Levice, Nové Zámky či Trenčín. Pred výletom sa oplatí skontrolovať aktuálne ohniská nákazy.

Kliešte sú nebezpečné len pre tých, ktorí v prírode trávia veľa času

Ďalším mýtom, ktorý sa úspešne šíril, bola informácia, že kliešťov sa majú obávať najmä lesníci, horári či poľovníci – teda ľudia, ktorí trávia v prírode väčšinu svojho času. Nie je to však pravda, tento parazit si nevyberá podľa povolania, niektoré štatistiky dokonca hovoria o tom, že drvivá väčšina pacientov s kliešťovou encefalitídou iba záhradkarčila, kempovala či bola na turistike.

Ak kliešťa odstránim rýchlo, riziko sa môže znížiť

Neplatí to však vždy stopercentne, no promptné zneškodnenie tohto parazita môže znížiť riziko prenesenia vírusu – platí to však iba pri lymskej borelióze. Kliešťová encefalitída sa naopak prenáša prakticky okamžite po prisaní. Riziko prenosu ochorenia viac ako rýchlosť môže ovplyvniť správna technika.

Kliešte netopíme v oleji

Ďalším rozšíreným a v istej miere aj škodlivým mýtom je dusenie či topenie kliešťa v oleji, prípadne inom mastnom kréme. Tento spôsob odstraňovania však so sebou prináša možné riziko: kliešť môže v dôsledku dusenia vyvrhnúť zo svojho tráviaceho traktu choroboplodné zárodky. Namiesto toho použite iba pinzetu a správnu techniku.

Kliešte na nás nepadajú zo stromov

Ide o pomerne rozšírený mýtus, ktorý hovorí, že kliešť na nás môže padnúť zo stromu, najmä z listnatého. Nie je to však pravda, zhora nám nebezpečenstvo nehrozí. Práve naopak, kliešte sa zdržiavajú na steblách trávy či v nízkych porastoch od dvadsať centimetrov do jedného metra. Práve preto si po každej prechádzke lúkou skontrolujte, či ste si okrem kytice lúčnych kvetov nepriniesli domov aj tohto parazita. Výnimkou však nie sú ani mestské parky a záhrady. Vďaka klimatickým zmenám môžeme na kliešťa tiež naraziť na vyšších miestach – až do 1000 m. n. m. Zväčša sa vyskytujú v dubovo-hrabových lesoch.

Kliešte na nás nepadajú zo stromov

Aká prevencia je účinná

Kliešte sa nevyhýbajú ani tým najopatrnejším, vhodnou prevenciou však dokážete znížiť možnosť ich prisatia. Na čo by ste si mali dávať pozor? Vyhýbajte sa nízkym porastom tráv, okrajom lesa, hustým kroviam. Obzvlášť v miestach, kde je ohnisko ich nákazy, aktuálne ohniská si môžete pozrieť na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. Ochranou môže byť aj správne oblečenie, čím viac častí tela zakryjete, tým lepšie, chrániť by ste si mali najmä nohy. Ak budete do prírody nosiť svetlé oblečenie, máte vyššiu šancu, že kliešťa spozorujete ešte pred prisaním. Pred výletom a aj počas neho neváhajte použiť repelenty a po návrate domov si dôkladne prekontrolujte svoje telo.

Ktoré časti tela kliešte vyhľadávajú

Pri kontrole tela po návrate z prírody by ste mali venovať zvýšenú pozornosť najmä týmto častiam:

  • časti hlavy pokryté vlasmi
  • slabiny a podpazušie
  • za ušami
  • podkolenné jamky
  • intímne partie

Aká je správna technika odstránenia kliešťa

Pinzetu v mieste prisatia kliešťa pritlačte čo najbližšie ku koži. Parazita netočíme – ani v smere, ani v protismere ručičkových hodiniek –, namiesto toho ho kývavými pohybmi vyťahujeme. Dajte si pozor, aby ste pinzetu priveľmi nestlačili a kliešťa nerozpučili, je potrebné vytiahnuť celé telo parazita aj s jeho hlavičkou. V prípade, že tam jeho časť ostane, neváhajte vyhľadať zdravotnícku pomoc. Ak sa vám to podarilo, postihnuté miesto vydezinfikujte liehom či jódovou tinktúrou, v prípade núdze môžete použiť aj silný alkoholický nápoj.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku