Záhrada 5 zmyslov

Záhrada 5 zmyslov

Naplánujte si dokonalú záhradu, z ktorej sa vám nebude chcieť odchádzať

Zima je skvelé obdobie na plánovanie zmien. Rozmýšľali ste, že by vaša záhrada potrebovala refreš? Hľadáte inšpiráciu, ako ju poňať tak, aby potešila aj zmysly a zároveň zostala praktickým miestom na pestovanie a tiež v nej nechýbalo miesto na relax? Vyskúšajte aplikovať teóriu piatich zmyslov. Ako na to?

Záhrady ako vystrihnuté z Ďalekého východu boli pred pár rokmi hitom aj na Slovensku. Japonské záhrady s drobnými bonsajmi, jazierkami a lampášikmi sú skutočne potešením pre oči, no s praktickosťou je trochu problém. Majú však jednu nespornú výhodu – potešia všetky zmysly, a o tom by záhradkárčenie malo byť. Ďalekým východom inšpirovaná teória piatich zmyslov sa opiera o poznatok, že záhrada by mala byť miestom na relax (aktívny a pasívny), aj na dopestovanie vlastných zásob zeleniny a ovocia a tiež poskytovať bezpečný priestor pre voľne žijúce živočíchy, ktoré sú užitočné v boji proti škodcom. Ako si takúto záhradu navrhnúť?

1. Nakreslite si plánik vašej záhrady. Zakreslite doň všetky prvky, ktoré nemôžete premiestniť – staré stromy, skleník a podobne.

2. Záhradu rozdeľte na 5 sekcií. Každá zo sekcií bude stimulovať iný zmysel – zrak, čuch, chuť, sluch, hmat.

zrak: krásny záhon plný kvetov, pokojne môže byť sezónny a meniť sa podľa ročného obdobia, v zime čemerice, na jar jarné cibuľoviny, v lete letničky a na jeseň trvalky

chuť: zeleninové hriadky a ovocné stromčeky a kry

sluch: vodný prvok v záhrade, malé jazierko s čerpadlom alebo fontána, prípadne bambusová zvonkohra

čuch: bylinkový záhon s voňavými rastlinami

hmat: senzorický chodníček (chodník so šiškami, oblými kamienkami, prípadne pieskom), ktorý má aj terapeutické účinky. Chôdzou naboso stimulujete nervové zakončenia v chodidlách – takáto chôdza môže pomôcť pri bolestiach hlavy, tiež pomáha s ortopedickými problémami (napríklad pri malých deťoch pomáha vytvoriť klenbu, keďže deti sa rodia s plochými nohami), a otužovanie pri chôdzi naboso pomáha zlepšiť imunitu.

3. Jednotlivé zóny môžu byť poprepájané. Chodníček môže viesť od bylinkového záhona po kvetinový, pri zeleninových hriadkach môžete mať nádobu na zber dažďovej vody (vodný element) a pri ovocných stromoch môžete mať zavesenú bambusovú zvonkohru.

Základom je, aby záhrada pôsobila ako harmonický celok, ktorý vám prináša viac radosti ako starostí. Zabudnite na dokonalý anglický trávnik a vytrhanú burinu.

Základom je, aby záhrada pôsobila ako harmonický celok
Záhrada na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku