Zakázané bylinky v tehotenstve

Zakázané bylinky v tehotenstve

Čomu a prečo by ste sa mali vyhýbať?

Nie všetko, čo lieči, je aj bezpečné – najmä pre tehotné a dojčiace ženy. Ak sa rady spoliehate na prírodu napr. pri liečbe respiračných ochorení, pri zastavení horúčky či tráviacich problémoch, v tehotenstve si dajte pozor. Niektoré druhy byliniek môžu poškodiť plod či spôsobiť potrat.

Dôležité: Ak vypijete omylom či v nevedomosti jeden hrnček čaju, pravdepodobne nežiadúce účinky nepostrehnete. Určite však bylinkové čaje v tehotenstve nepopíjajte pravidelne – aj tie prospešné bylinky vám môžu uškodiť pri dlhšom užívaní či nadužívaní.

Alchemilka

Alchemilka, resp. čaj či výluh z tejto bylinky môže spôsobiť sťahy maternice. V prvom trimestri môžu vyvolať krvácanie, odlúčenie plodu a potrat, vo vyššom štádiu predčasný pôrod. Hrnček si môžete dopriať v prípade, že prenášate – môže vyvolať kontrakcie.

Mäta

Hoci je mäta osviežením a príjemným spestrením pitného režimu vo forme limonád alebo čaju, v prvom trimestri by ste sa jej mali vyhnúť. Môže totiž spôsobiť sťahy maternice a potrat. V malých množstvách si ju môžete dopriať koncom tehotenstva.

Šalvia

Šalvia patrí v tehotenstve k veľmi nebezpečným bylinkám. Obsahuje látky, ktoré sú toxické pre plod, môže ho teda poškodiť, najmä v prvom trimestri. Tiež môže spôsobiť potrat.

Bazalka

Bazalka tiež pôsobí stimulačne na svaly maternice. V prvom trimestri sa jej vyhnite úplne – aj sušenej aj čerstvej podobe, neskôr si ju dávajte len veľmi opatrne.

Bazalka

Levanduľa

Je možné, dokonca pravdepodobné, že vám vôňa levandule začne v tehotenstve prekážať. Je to obranný mechanizmus tela. Nielen samotná levanduľa ako bylina, ale aj arómoterapia či vonné olejčeky na masáž nie sú v tehotenstve vhodné. Aj v tejto forme môžu v niektorých prípadoch (najmä pri rizikovom tehotenstve) spôsobiť potrat.

Maliník

Listy ostružiny malinovej by ste mali začať užívať vo forme čaju minimálne po 36. týždni tehotenstva, keďže môžu vyvolať nástup kontrakcií. Skvelé sú naopak v prípade, že prenášate – pokojne si doprajte vtedy aj 2 šálky denne. Dokážu privolať pôrod. Tiež sú vhodné pri bolestivej menštruácii, takže zvyšnú drogu po pôrode nevyhadzujte, ešte ho možno využijete.

bylinky v tehotenstve
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Voda s citrónom má svoje miesto v zdravom životnom štýle
Voda s citrónom na chudnutie – pravda alebo mýtus?