Zapácha vám práčka?

Zapácha vám práčka?

Vyskúšajte toto

Práčka – nástroj, ktorý nám pomáha udržať bielizeň čistú a voňavú. Dávame do nej aviváž i pracie prostriedky, ktoré pripomínajú levanduľu, morský vánok, orchideu či borovicový háj. Ako je teda možné, že po čase nám práčka začne zapáchať? Aj pri tej najmodernejšej modeli si vás tento problém skôr či neskôr nájde. Odkiaľ sa tento zápach berie? A ako proti nemu bojovať? Prinášame vám niekoľko tipov, ako odstrániť zápach z práčky.

Odkiaľ sa berie zápach v práčke

Stalo sa vám, že ste práve z práčky vyberali čerstvo vypranú bielizeň, natiahli ste sa do bubna po zatúlanú ponožku a ovanul vás nepríjemný pach stuchliny a začínajúcej hniloby? Istotne ste sa zamýšľali, ako je to možné, veď používate tak krásne rozvoniavajúce prášky i aviváže a zrazu toto. Tento zápach spôsobuje viacero faktorov, hlavnými hráčmi sú usadené zvyšky aviváže či pracích práškov, vysoká vlhkosť prostredia a tiež príjemné teplo.

Kombinácia týchto faktorov vytvára dokonalé prostredie pre baktérie a plesne. Tie môžete nájsť na viacerých častiach práčky, najčastejšie sa usídlia pod gumeným tesnením dvierok, v okolí nádržky na pracie prostriedky, v odtokovej hadici a výnimkou nie je ani samotná práčka. Čo sa s tým dá robiť?

Perte na vyššej teplote, napríklad uteráky

Čipkované spodné prádlo, merino svetre, hodvábne blúzky, ľanové nohavice. V našich šatníkoch čoraz častejšie zaberajú miesto materiály, ktoré sa neodporúča prať na vysokej teplote. Napriek tomu by sme aspoň párkrát do mesiaca mali použiť prací cyklus na najvyššej možnej teplote. Práve ten dokáže časť baktérií a plesní odstrániť.

Čo prať napríklad na 90 °C? Skvelým riešením sú uteráky, ktoré tiež obsahujú veľké množstvo baktérií a zväčša sú vyrobené z odolných materiálov, ktorým vyššia teplota neublíži. A tu môžete aj trochu zaexperimentovať, čo keby ste do prania použili ocot? Ten poslúži ako prírodný antibakteriálny prípravok, ktorý odstráni baktérie, vodný kameň i plesne nielen z práčky, ale i zo samotnej bielizne.

Siahnite po vhodnom pracom prípravku a tiež jeho množstve

Zdravý rozum nám môže napovedať, že ak na extrémne znečistenú bielizeň použijeme viac pracieho práčku, ako odporúča výrobca (či už práčky alebo čistiaceho prostriedku), zbavíme sa špiny účinnejšie. Nie je to však pravda, na povrchu pranej textílie môže ostať jemný povlak pracieho prášku. Okrem toho však ostane tiež v samotnej pračke, a tak vzniká mazľavá hmota, ktorá po čase začne páchnuť.

Aby nám pračka nezačala zapáchať, je teda na mieste používať správne množstvo pracích prostriedkov. Tiež odporúčame namiesto gélov či kapsúl siahnuť po prášku, ktorý sa vo vode lepšie rozpúšťa. Prípadne, ďalším riešením je používanie alternatívnych pracích prostriedkov, akým sú napríklad mydlové orechy. Tie pri praní nedávate do nádržky na pracie prostriedky, ale priamo do bubna a nezanechávajú po sebe žiaden povlak.

Po prevencii pokračujte čistením práčky

Jedným z hlavných príčin zápachu práčky je vysoká vlhkosť. Ako proti nej bojovať? Napríklad tak, že po vybraní opratej bielizne necháte otvorené dvierka práčky dokorán a otvoríte okno v miestnosti. Tak sa zbavíte vlhkosti. Na škodu určite nie je ani po praní utrieť priestor pod tesnením práčky suchou handričkou. Ďalej môžete pokračovať v čistení nahromadených zvyškov pracích prostriedkov. Vytiahnite nádržku, dôkladne ju vyčistite a starou zubnou kefkou vydrhnite i priestor nad ňou, pod ňou i vedľa nej.

V prípade, že v práčke objavíte pleseň, siahnite po osvedčenom octe, ktorý nijako nepoškodí bielizeň pri ďalšom praní. To sa napríklad o Save nedá povedať. Tiež raz za dva týždne môžete pustiť kratší prací cyklus na najvyššej teplote naprázdno. Do nádržky dajte iba ocot či jedlú sódu, ktorá vnútro práčky vyčistí.

Na záver si posvieťte na filter

Filter v práčke zachytáva väčšie nečistoty: kúsky zabudnutých hygienických vreckoviek, gombíky, ponožky pre bábätká, kúsky textílií, mačacie chlpy, dlhé vlasy, odpadnuté gombíky. Keď sa tieto predmety nahromadia vo filtri a necháme ich tam napospas osudu, začnú sa v tomto mieste tvoriť baktérie produkujúce zápach. Preto by sme mali v pravidelných intervaloch vyčistiť filter. V prípade, že jeho čistenie si vyžaduje nadľudský výkon, vymeniť za nový. Ak sa inšpirujete týmito tipmi, odmenou by vám mala byť práčka bez zápachu.

Filter v práčke zachytáva väčšie nečistoty
0 0 hlasov
Hodnotenie článku