Zázračný rakytník

Zázračný rakytník

Obsahuje viac Céčka ako citrón

Hoci sa u nás pestuje rakytník aj ako okrasná rastlina, jeho plody sú skutočne pokladom – ukrývajú také množstvo vitamínu C, že dospelému človeku postačí len jedna bobuľka denne na pokrytie jeho potrieb.

Rakytník pochádza z Ruska, je práve vďaka tomu úplne mrazuvzdorný a odolný. Na jeho pestovanie naozaj nepotrebujete nič špeciálne – znesie tieň aj slnko, kamenistú aj piesočnatú pôdu, no najlepšie sa mu darí na slnečnom mieste s ľahkou vzdušnou (nie premočenou pôdou). Výborne zvláda aj náročné tuhé mrazy, preto sa dá bez problémov pestovať aj ako alternatíva živých plotov v severnejších oblastiach Slovenska. Navyše, vďaka pichliačom bude živý plot plniť aj bezpečnostnú funkciu.

Najcennejší je plod

Kyslé plody oranžovej farby sú doslova nabité vitamínom C, ktorého obsahujú niekoľkonásobne viac ako citrusy. Obsahujú tiež organické kyseliny, vitamín A, B1, B3, B3, B6, B9. vitamíny D a E. Sú tiež zdrojom vitamínu K, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie obehového systému a kvalitu krvi.

Prečo sa bobule nedajú oberať?

Rakytník má plody tesne pri konáriku – rastú na krátkych a neuveriteľne pevných stopkách. Dajú sa efektne zberať až po mrazoch – práve tak sa aj zberajú u veľkopestovateľov. Ak však potrebujete rakytník len pre vlastnú spotrebu, pokojne si vetvičky narežte do mrazničky a následne rozmrazujte podľa potreby. Plody sa budú dať jednoducho oddeliť.

Vitamín C do zásoby

Stačí jedna guľôčka a máte pokrytú dávku vitamínu C na celý deň. Skonzumovať by ste mali cca 3, v prípade choroby či potreby posilniť imunitu môžete siahnuť aj po sirupoch, kde nájdete väčšiu koncentráciu tohto vitamínu. Keďže sa rakytník môže aj mraziť a nestratíte pritom drahocenné vitamíny, pár vetvičiek vám postačí ako zásoba zdravia na celú zimu.

TEMPOtip: Najcennejší je olej, ktorý sa získava z plodov. Obsahuje veľké množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré podporujú imunitný systém, ale tiež pôsobia antibakteriálne – dokážu tiež zbaviť telo parazitov. Okrem toho sa môže používať aj zvonka – ako skvelý prípravok na zdravú a žiarivú pokožku.

Kyslé plody rakytníka oranžovej farby sú doslova nabité vitamínom C
Viac článkov
Ako sa stravovať s deťmi v lete
Ako sa stravovať s deťmi v lete?