Zbavte svoj byt toxínov

Zbavte svoj byt toxínov

5 tipov, ktoré uzdravia váš domov

Chrípková epidémia sa opäť hlási o slovo. Ak sa chcete udržať fit, okrem pravidelného pohybu, vitamínov, vyváženej stravy a oddychu si posvieťte aj na svoj domov. Aj zdravá domácnosť zaručí, že budete imúnnejší a odolnejší.

1. Vetrajte vhodne

Snažte sa najviac vetrať vtedy, keď je vzduch vonku najčistejší – po výdatnej búrke, skoro ráno, kým nejazdia vo vašej ulici automobily a nevíria prach, počas silných mrazo… Dôkladné vetranie (s krátkym prievanom) pri všetkých otvorených oknách v dostatočnej intenzite zároveň zvlhčí vzduch v byte, čím uľaví napríklad aj opuchnutým slizniciam pri nádche či prechladnutí. Pri vetraní odhrňte aj všetky závesy a záclony.

2. Zbohom zbytočné textílie

Záclony, závesy, obrusy, vankúše či dečky sú skvelým prostriedkom, ako zútulniť domácnosť – no na druhej strane sú aj výbornými lapačmi prachu, roztočov a alergénov. Ak sa ich nechcete zbaviť úplne, pravidelne ich perte – aspoň raz do týždna a sušte v sušičke na bielizeň (pri sušení vonku sa na textile zachytávajú čiastočky prachu a pele, ktoré môžu alergikom spôsobiť ťažkosti). Koberce tiež pravidelne vysávajte, raz za mesiac ich aj dôkladne vytepujte špeciálnym prípravkom určeným na koberce.

3. Pestujte správne izbovky

Zelenec chochlatý, potosovec či parohovec – všetky tieto izbovky patria k prirodzeným čističom vzduchu. Doprajte svojmu domovu nových zelených obyvateľov a uvidíte, ako sa vám bude ľahšie žiť. Navyše, tieto rastliny vôbec nie sú náročné na starostlivosť, práve naopak, zvládnu sa o ne postarať aj úplní amatéri-záhradkári aj väčšie deti.

Pestujte správne izbovky

4. Upracte chladničku

V chladničke sa ukrýva množstvo patogénov – hoci je v nej nízka teplota, vlhkosť a zvyšky potravín pôsobia ako inkubátor baktérií. Aspoň raz do mesiaca z chladničky všetko vyberte, umyte ju octovým roztokom a nechajte vypnutú vyvetrať. Raz do týždňa prekontrolujte potraviny, tie pred dátumom spotreby urýchlene skonzumujte a zvyšky pravidelne zužitkujte skôr, než ich stihnú napadnúť plesne.

5. Čistá toaleta

Záchod, ale aj umývadlový odtok či batéria v dreze sú rajom pre baktérie. Nesnažte sa ich však drhnúť príliš často – tým len vír bacilov rozptýlite do miestnosti. Radšej ich nastriekajte prípravkom a jemne opláchnite – ak to budete praktizovať pravidelne, nebude ich treba ani drhnúť od zaschnutých nečistôt či vodného kamena. Ak objavíte pleseň, zneškodnite ju špeciálnym prípravkom na plesne. Nikdy pleseň nezoškrabávajte! Mohli by ste vdýchnuť jedovaté spóry a privodiť si zdravotné ťažkosti.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku