Zelená domácnosť

Zelená domácnosť

Ako znížiť spotrebu energií

Klimatická zmena je celosvetovou témou a stáva sa čoraz väčšou hrozbou pre Zem, ľudstvo aj prírodu. Elektrina z fosílnych palív patrí medzi faktory, ktoré sa na tejto situácii najvýraznejšie podpísali. Na Slovensku sa takýmto spôsobom získa približne 10 % elektrickej energie. Ak chceme planéte pomôcť a zmenu zvrátiť, najjednoduchšie je začať od seba, svojej domácnosti. Ako znížiť spotrebu energií? Prinášame vám niekoľko jednoduchých tipov.

Energeticky efektívne spotrebiče

Aké sú pre vás hlavné kritériá pri kúpe nových elektrických spotrebičov? Cena, dizajn, značka? Práve v tejto dobe by sme mali brať ohľad aj na ich energetickú náročnosť, vďaka EÚ musia výrobcovia na svojich produktoch uvádzať ich energetickú triedu – od A (nízka spotreba) až po G (vysoká spotreba). V súčasnosti sa však spoločnosti predháňajú v tom, kto predstaví ekologickejší produkt, a tak sa často stretnete aj s označením A+ či AAAA. Hoci si môžete za chladničku s označením A v porovnaní s chladničkou energetickej triedy D priplatiť, v konečnom dôsledku sa vám tieto výdavky vrátia na nižších účtoch za energiu.

Ušetriť sa dá i pri varení

Hneď dve muchy jednou ranou dokážete zabiť pri varení. Súčasťou klimatickej zmeny bude čoskoro nedostatok pitnej vody aj na miestach, kde sme doteraz s týmto problémom nepočítali. Drobným činom môžete pomôcť vyhnúť sa tejto situácii – varíte vajíčka? Stačí dať do hrnca vodu iba na dno a prikryť ho pokrievkou. Vajíčka sa uvaria vo vodnej pare, vaša domácnosť tak minie menej vody a rovnako aj plynu potrebného na zovretie vody. Podobné riešenie môžete využiť napríklad pri varení brokolice či zemiakov. Pečiete koláč či kurča? Skontrolujte jeho stav očami cez dvierka rúry, pri ich otvorení totiž unikne približne pätina tepla, ktoré rúra bude musieť nahradiť pomocou energie.

Ušetriť sa dá i pri varení

Ako ušetriť na osvetlení?

Európska únia v dôsledku boja za znižovanie uhlíkovej stopy zakázala klasické wolfrámové aj halogénové žiarovky, ktoré boli neefektívne a väčšinu energie premieňali nie na svetlo, ale na teplo. Hoci ich predaj je zakázaný, tieto modely sa v niektorých domácnostiach stále nájdu. Najekologickejšou náhradou sú moderné LED žiarovky, ktorých životnosť sa počíta v desiatkach tisíc hodín (najčastejšie od 30 do 100-tisíc), sú odolné proti nárazom či otrasom, neprodukujú takmer žiadne teplo, neobsahujú ortuť, dosiahnu 100 % výkon okamžite po zasvietení a to hlavné – majú minimálnu spotrebu elektrickej energie. V porovnaní s klasickými žiarovkami sú úspornejšie až o 80 – 90 %. Účinným trikom môže byť tiež využitie denného svetla na maximum či pravidelné stieranie prachu zo žiaroviek.

Ako ušetriť na osvetlení

Nevyhadzujte elektrickú energiu do vzduchu

Nemeckí vedci vypočítali, že len v tejto európskej krajine idú dva jadrové reaktory na to, aby mohli dodávať elektrickú energiu nabíjačkám, ktoré nenabíjajú, počítačom, ktoré sú zapnuté iba tak či televízorom v pohotovostnom režime. Okrem toho, že tieto zariadenia míňajú elektrinu zbytočne, tiež produkujú teplo. Preto si dávajte záležať na tom, aby ste vytiahli nabíjačku zo zásuvky vždy, keď vám na telefóne svieti 100 % alebo vypli počítač, keď ste na ňom dopracovali. Účinným riešením môže byť napríklad aj predlžovačka s vypínačom – skončili ste s používaním zariadení? Jednoducho stlačíte centrálny vypínač predlžovačky a nevyhadzujete elektrickú energiu do vzduchu. Začať so zelenou domácnosťou znamená začať vždy od seba.

Začať so zelenou domácnosťou znamená začať vždy od seba
Nábytku a bytové doplnky na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku