Poznáte obe verzie sušeného hrachu?

Zelený alebo žltý hrach

Poznáte obe verzie sušeného hrachu?

Sušený hrach by ste mali mať doma vždy – vie vás totiž zachrániť v prípade, že už naozaj netušíte, čo uvariť. Stačí k nemu prihodiť zemiaky a cibuľu a skvelé jedlo ja na svete. Dôležité je však správne načasovanie. Žltý sušený hrach sa totiž musí pred prípravou poriadne dlho namáčať, ideálne cez noc. Vedeli ste však, že existuje aj jeho zelená verzia, ktorá sa namáčať nemusí?


Reč je o sušenom zelenom hrachu, samozrejme nie o čerstvom. Čerstvý má tiež celý rad výhod, no hodí sa na prípravu úplne iných jedál (napr. hrášková krémová polievka je hotová delikatesa, podobne aj rizoto), a je dostupný len pár týždňov v roku (prípadne hocikedy v mrazenej verzii). Zelený sušený hrach stačí pred prípravou prepláchnuť, netreba ho namáčať (podobne to platí aj napr. pri červenej šošovici). Mäkký je už po 30 minútach varenia a čo je ďalšia výhoda, má oveľa výraznejšiu chuť ako žltý hrach. . Zelený hrach obsahuje vitamíny skupiny B, betakarotén, vysoký má tiež obsah fosforu, draslíka, vápnika a horčíka. Je však obrovským zdrojom bielkovín, preto by po ňom mali siahať najmä vegetariáni, vegáni, športovci, tehotné ženy, seniori a všetci, ktorí preferujú aktívny životný štýl.

Prečo jesť hrach?

Hrach patrí medzi strukoviny. Naši predkovia strukoviny jedli celú zimu – zahriali, dodali energiu, zasýtili a hlavne, doplnili do tela dostatok výživových látok v období, kedy nebola dostupná čerstvá zelenina (resp. bola len v obmedzenej podobe). Strukoviny môžete konzumovať pokojne aj každý deň, pri správnej príprave vás dokonca nemusí trápiť ani nepríjemné nafukovanie, ktoré je často s konzumáciou strukovinových jedál spojené. Aká je tá správna príprava? Fazuľu, cícer, žltý hrach treba namáčať niekoľko hodín pred prípravou a vodu aj vymieňať. Pri varení používať rascu a bobkový list, strukoviny zbytočne nekombinovať s mliečnymi výrobkami. Fazuľovú polievku môžete variť aj niekoľko hodín na nízkom plameni (podobne ako dlhovarený vývar z kostí), následne nechať chvíľu odstáť (nekonzumovať horúcu), nejesť s čerstvým chlebom a dôkladne pohrýzť.

Kde zoženiete kvalitný zelený sušený hrach?

Najčastejšie v predajniach so zdravou výživou alebo v bezobalových obchodoch so širším sortimentom.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku