Zožierajú vás negatívne myšlienky?

Zožierajú vás negatívne myšlienky?

Skúste sa ich zbaviť

Negatívne myšlienky pozná každý z nás – dokonca aj ten, kto o sebe tvrdí, že je najšťastnejší človek. Na tom nie je nič zlé, ľudský mozog je tak nastavený. Problém však nastáva vtedy, keď nás negatívne myšlienky začnú zožierať, majú nepriaznivý dopad na našu rodinu, vzťahy s blízkymi, prácu, školu, záľuby. Zbaviť sa všetkých negatívnych myšlienok nedokáže nikto, existuje však niekoľko spôsobov, ako ich potlačiť a získať prevahu tých pozitívnych. Ako na to?

Nemožné neexistuje

Známy boxer, Muhamad Ali tvrdil: „Impossible is nothing,“ čo v preklade znamená, že nemožné neexistuje. O tom, že to pre neho nebola iba fráza, svedčia aj jeho úspechy. Nemusíme však chodiť ďaleko do minulosti, len nedávno dokázal človek pokoriť magickú hranicu a zabehol maratón za menej ako 2 hodiny, to znamená, že takmer 120 minút bežal priemernou rýchlosťou 21 km za hodinu. Je potrebné priznať, že mal vytvorené optimálne podmienky, no už predtým, ako sa postavil na štart, Kipchoge hovoril: „Bežím, aby som tvoril históriu a ukázal, že ľudstvo nemá limity.“

Práve to je dôležité uvedomiť si pri potláčaní negatívnych myšlienok, že ak sa do niečoho dostatočne zakúsnete, budete tomu venovať dostatok času a budete mať chuť sa v danej veci neustále zlepšovať, dokážete všetko, čo si zaumienite. Bez ohľadu na to, či budete chcieť postaviť psiu búdu, hoci ste nikdy v ruke nedržali kladivo, budete chcieť bez prestávky prebehnúť 15 kilometrov, hoci ste nikdy nemali obuté tenisky, alebo budete chcieť siahnuť po vytúženej práci. Vždy si spomeňte na to, že nemožné neexistuje.

Nemožné neexistuje

Spochybňovať, ale nepodceňovať

Psychológovia poznajú fenomén, ktorý hovorí o tom, že inteligentní ľudia často nedosiahnu na svoj potenciál, lebo sa v porovnaní s menej nadanými oveľa viac spochybňujú. Na jednej strane je to dobré, pretože, keď dokážete spochybňovať svoju prácu a vidíte v nej nedostatky, máte predpoklady na to, aby ste sa v danej oblasti – maľovanie, písanie, matematika, čokoľvek – dostali čo najbližšie k dokonalosti.

Problém však nastáva vtedy, keď sa spochybňovanie svojich schopností a znalosť o niektorých nedostatkoch premení na podceňovanie. Ak vás podceňuje niekto iný, môže vám to dodať silu, zahryznete sa do problému a tomu druhému ukážete, že na to máte. Ak sa však podceňujete sami, môže to byť veľmi nebezpečné – a vtedy je hlava plná negatívnych myšlienok. Preto je užitočné nájsť tú správnu hranicu medzi kritickým spochybňovaním seba samého, aby ste neprekročili pomyselnú čiaru a spochybňovanie sa nepremenilo na podceňovanie.

Činnosť, za ktorou ostávajú materiálne výsledky

Nedostatok satisfakcie, pocitu uznania môže byť tiež príčinou, prečo sa nám v hlave honí viac negatívnych myšlienok, ako by bolo pre nás príjemné. V dnešnej dobe to často súvisí s tým, že veľká časť našich – aj pracovných – životov sa odohráva vo virtuálnom svete. Nemáme sa čoho chytiť, nemáme sa o čo oprieť a nevidíme naše výsledky práce, ktoré by sme mohli ohmatať, odložiť si ich na poličku, kde by nám pripomenuli, čo sme dokázali.

Preto si skúste nájsť záľubu, alebo raz za čas iba vytvoriť niečo hmatateľné. Skvelým príkladom je napríklad záhradkárčenie – na začiatku sa hrabete v hline, do ktorej vložíte semeno, o ktoré sa staráte mesiace a to sa postupne mení a rastie až nakonci vás čaká sladká odmena – hrášok, paradajky či tekvica. Alebo nájdite v lese väčší kúsok dreva, z ktorého skúsite vyrezať sošku. Alebo si vyrábajte vlastné šperky z drôtikov. Uvidíte, že hmatateľný výsledok vašej práce, s ktorým budete spokojná, vám dodá pozitívne myšlienky.

Tempo tip: Vedecké výskumy hovoria o tom, že človek je spriemerovaných 5 ľudí, s ktorými trávi najviac času. Preto, ak ste obklopení negatívnymi ľuďmi, nečudo, že aj vaše myšlienky sú negatívne. Skúste si nájsť okruh ľudí, ktorí sú veční optimisti a nič nie je pre nich problém. Uvidíte, že táto pozitívna energie sa nalepí aj na vás.

ak ste obklopení negatívnymi ľuďmi, nečudo, že aj vaše myšlienky sú negatívne
Viac článkov
Ako pripraviť dieťa na prvý deň v škole
Ako pripraviť dieťa na prvý deň v škole?